Kościół bardziej internetowy

Kościół powinien wykorzystać internet oraz inne najnowsze metody komunikacji do posługi kapłańskiej - powiedział papież Benedykt XVI. Watykan już jakiś czas temu wszedł w świat 2.0.

"Duchowni powinni głosić Słowo Boże korzystając z wszystkich dostępnych środków audiowizualnych (zdjęć, materiałów wideo, animacji, stron blogowych oraz internetowych), które - obok tradycyjnych metod komunikacji - mogą otworzyć nowe horyzonty dla ewangelizacji, dialogu oraz katechizacji" - powiedział Benedykt XVI. Słowa papieża były bezpośrednio skierowane do wszystkich duchownych, którzy rezygnują z wykorzystywania najnowszych osiągnięć ludzkości do rozmowy z wiernymi.

Kościół z technologiami

Kościół katolicki już dawno docenił potęgę internetu. W 1996 roku Watykan uruchomił stronę Vatican.va, którą obsługują serwery o imionach trzech archaniołów - Gabriela, Michała i Rafała. Jan Paweł II w orędziu na Światowy Dzień Środków Komunikacji Społecznej w 2002 roku powiedział: "Nowy świat cyberprzestrzeni pobudza Kościół do uczestnictwa w tej wspaniałej przygodzie, jaką jest wykorzystanie potencjału nowych technologii w dziele głoszenia Dobrej Nowiny".

Watykan 2.0

W 2001 roku przeprowadzono plebiscyt mający wyłonić świętego, który będzie czuwał nad siecią. Zwyciężył św. Izydor, twórca "Oryginum sive etymologiarum librii XX", 20-tomowego encyklopedycznego dzieła, które internauci określili jako pierwszą na świecie bazę danych. Watykan ma także własną aplikację stworzoną z myślą o telefonie iPhone, a także dedykowany profil w serwisie Facebook oraz YouTube.

"Kto, jeśli nie ksiądz, człowiek Boga, może wykorzystać cyfrowe technologie, aby szerzyć nauki Kościoła i zagwarantować obecność Boga we współczesnym świecie?" - podkreślił papież w specjalnie napisanym liście z okazji zbliżającego się 44. Światowego Dnia Środków Komunikacji Społecznej. Podczas odbywającego się w maju spotkania zostanie szerzej omówiona rola wykorzystania technologii i globalnej sieci w Kościele katolickim.

ŁK

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas