Legalnie czy nie?
Czy popularny magazyn komputerowy Enter złamał prawo, a przynajmniej dobre obyczaje w Internecie? Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska twierdzi, że tak i wydał w tej sprawie oświadczenie. Przedstawiciele Vogel-Burda Communications - wydawcy m.in. Entera i Chipa, mówią, że są niewinni.
Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska, który jest opiekunem polskiej wersji najpopularniejszej na świecie encyklopedii Wikipedia stwierdził w oświadczeniu, że umieszczając na płycie DVD pełną kopię bazy artykułów encyklopedii, redakcja Enter Special nie dopełniła kilku wymogów wynikających z licencji GNU FDL.
- Na płycie została zamieszczona kopia bazy danych polskiej Wikipedii z listopada 2005 roku. Kopia ta nie uwzględnia ani etapu redakcyjnego poszczególnych haseł, ani obecności tekstów objętych prawem autorskim i przeznaczonych do wykasowania. Kopia ta nie zawiera historii edycji, przez co utrudnia odbiorcy ocenę realnej wartości treści oraz złożoności prawa autorskiego każdego hasła zgodnie z licencją GNU Free Documentation License, obowiązującą w ramach projektu Wikipedia - czytamy w oświadczeniu, którego pełną treść można znaleźć na stronach Stowarzyszenia (pl.wikimedia.org)
- Nie bardzo rozumiem w czym leży problem, bo użyliśmy narzędzi udostępnionych przez samą Wikipedię i absolutnie nic nie zmienialiśmy w bazie. Zresztą sam pomysł wydania Wikipedii na płycie wyszedł od jednego z założycieli polskiej edycji. Jeśli są jakieś problemy, to nie z naszej winy, ale z powodu niedoskonałości narzędzi udostępnianych przez Wikimedia - powiedział Interia.pl Krzysztof Krala z Vogel-Burda- Communications
Według Krali zarzut o braku kontaktu z polskim Wikimedia jest absurdalny, choćby nawet z tego powodu, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska zostało założone 15 listopada 2005, a prace nad Enter Special trwały dużo wcześniej.
- Próbowaliśmy skontaktować się z Wikimedia w USA na Florydzie, ale nasze maile i faksy pozostały bez odpowiedzi. Być może z powodu huraganu - mówi Krala.
Stanisław M. Stanuch