Motorola: Modemy dla szkół
Motorola przyłączyła się do rządowego projekt "Internet w szkołach" i przekazała szkołom 100 modemów kablowych SB4100, które zapewnią podłączenie komputerów do sieci szerokopasmowych i szybki dostęp do Internetu oraz innych usług sieciowych. Średnie prędkości przesyłu danych w sieciach telewizji kablowych z użyciem modemów Motorola SB4100 osiagają 1 MB/s, tj. kilkadziesiąt razy szybciej niż tradycjny modem telefoniczny.
"Internet w szkołach" jest wspólnym projektem Ministerstwa Łączności, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej oraz Związku Telewizji Kablowych w Polsce. Projekt jest skierowany głównie do szkół podstawowych i średnich. Pierwsze, w ramach projektu, uroczyste podłączenie szkół do Internetu odbyło się w czerwcu br. w Gimnazjum nr 1 w Rudzie Śląskiej, w Zespole Szkół Elektroniczno-Energetycznych nr 1 i Gimnazjum nr 20 w Łodzi. Kolejne podłączenia przewidziane są na wrzesień br.
Celem projektu jest stworzenie systemu umożliwiającego szkołom szybki dostęp do sieci Internet. Ze względu na specyfikę instytucji edukacyjnych przyjęto rozwiązanie zapewnienia szkołom stałych łączy, które będą umożliwiały szerokopasmowy dostęp do zasobów sieci. W wyniku programu powstaje system, dzięki któremu wybrane szkoły będą mogły korzystać z istniejących i tworzonych na potrzebę systemu zasobów edukacyjnych dostępnych w sieci Internet. Szkoły będą połączone ze sobą szybką siecią transmisji danych, zapewniając również komunikację pomiędzy uczniami i nauczycielami.
"Naszym celem jest zapewnienie szkołom szerokopasmowego dostępu do zasobów sieci za stosunkowo niską, zryczałtowaną opłatą. Projekt Internet w szkołach spotkał się z bardzo szybką i spontaniczną rekakcją wielu firm. Z ogromną radością witam firmę Motorola, która jako pierwszy dostawca modemów kablowych przystąpiła do tego projektu - powiedział Ryszard Wojtaszek, wiceprezes OIGKK.
"Motorola współpracuje od lat ze środowiskiem akademickim i szkolnym. Chcemy pomagać w rozwijaniu potencjału tkwiącego w uczniach i studentach. Podobnie jak w Krakowie, gdzie wspólnie z liceami ogólnokształcącymi zrealizowaliśmy projekt napisania przez uczniów oprogramowania dla ich szkół, także w tym projekcie chętnie służymy wszelką pomocą. Jest mi niezmiernie miło, że Motorola może współuczestniczyć w tak ważnym programie, jakim jest zapewnienie szkołom szybkiego dostępu do Internetu - dodał Tomasz Mokrogulski, dyrektor działu łączności szerokopasmowej w Motoroli, na region Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki.