Można się włamać do routerów 65 producentów? Winą jest poważny błąd

IoT Inspector odkrył, że do urządzeń co najmniej 65 producentów można się bardzo łatwo włamać z poziomu lokalnego i internetowego. Przyczyną jest poważny błąd w czipie produkcji Realteka.

Czip Wi-Fi Realteka wprowadził poważny błąd i naraził wielu użytkowników na ataki hakerów
Czip Wi-Fi Realteka wprowadził poważny błąd i naraził wielu użytkowników na ataki hakerów123RF/PICSEL

Badacze z IoT Inspector odnaleźli błąd w czipie Realtek RTL819xD, który umożliwia hakerom dostęp do hosta i jego systemu operacyjnego, a być może nawet do połączonych urządzeń. Póki co znanych jest 65 firm, których produkty podatne są na eksploatację błędów, a według specjalistów z IoT Inspector, narażonych urządzeń może być nawet ponad tysiąc. Wśród nich znajduje się elektronika takich przedsiębiorstw jak Huawei, Logitec, AsusTEC, D-Link i wiele innych. Podatne na włamania są nie tylko routery, ale też inne urządzenia IoT np. kamery. IoT Inspector znalazł cztery słabe punkty w czipie Wi-Fi Realteka. Są to:

  • CVE-2021-35392, Wi-Fi Simple Config stack buffer overflow (UPnP)
  • CVE-2021-35393, Wi-Fi Simple Config heap buffer overflow (SSDP)
  • CVE-2021-35394, MP Daemon diagnostic tool command injection
  • CVE-2021-35395, management web interface multiple vulnerabilities

Dyrektor IoT Inspector, Florian Lukavsky przyznał w rozmowie z The Daily Swing, że najbardziej niebezpieczną słabością jest możliwość wykonania dowolnego polecenia w formSysCmd przez osoby trzecie, a eksploatacja tego nie wymaga wielkich umiejętności: "Przez eksploatacje tych słabych punktów, zdalny i nieuwierzytelniony atakujący może w pełni przejąć kontrolę na urządzeniem i napisać dowolny kod z najwyższego poziomu upoważnienia".

Wszystkie znane urządzenia podatne na te błędy można znaleźć na oficjalnej stronie IoT Inspector.

Pierwsza jazda próbna łazika na Marsie AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas