Na Księżycu powstanie pierwsza sieć komórkowa 4G LTE. Zbuduje ją Nokia

NASA zaskoczyła wszystkich nowymi projektami związanymi z programem Artemis, czyli XXI-wieczną kontynuacją programu Apollo, która ma zaowocować powrotem na Księżyc i pozostaniem tam na zawsze.

Agencja zamierza zadbać o szybką komunikację pomiędzy bazami na Księżycu, następcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli Księżycowym Portem Kosmicznym oraz powierzchnią Ziemi. Chociaż na orbicie w piorunującym tempie powstaje kosmiczny Internet o nazwie Starlink od SpaceX, to jednak w tym momencie nie jest on przewidziany do takich operacji.

NASA przeznaczyła ponad 14 milionów dolarów na zmianę tej rzeczywistości. Pomoże w tym Nokia, która ma ogromne doświadczenie nie tylko w budowie urządzeń mobilnych, ale również w tworzeniu sieci przyszłości 5G. Nokia już w przyszłym roku ma mieć opracowane zaawansowane technologie potrzebne do budowy pierwszej kosmicznej sieci 4G LTE na Księżycu.

Reklama

Agencja planuje w pierwszym rzędzie skomunikować ze sobą mobilne bazy na Księżycu, w których zamieszkają kolonizatorzy. Plan zakłada budowę na powierzchni naturalnego satelity naszej planety kilku ośrodków badawczych i wydobywczych. Ich sprawne funkcjonowanie ma odbywać się za pomocą szybkiej sieci wymiany informacji.

Na dobry początek w zupełności wystarczy sieć 4G LTE, ponieważ jest to technologia dobrze przetestowana i wciąż tkwi w niej ogromny potencjał. Oczywiście, później przyjdzie czas na 5G, ale jak tłumaczą eksperci z Nokii, na Księżycu 4G LTE będzie znacznie szybsze, niż na Ziemi.

Przy okazji budowy sieci na Księżycu wato wspomnieć, że kilka lat temu inżynierowie z NASA i MIT przeprowadzili pierwsze testy takiej technologii. Wykorzystali oni cztery teleskopy znajdujące się w Nowym Meksyku i jednego z satelitów, znajdujących się na ziemskiej orbicie. Sygnał transmitowany był laserowo w postaci zakodowanych podczerwonych impulsów. Cztery teleskopy wysyłały sygnał o łącznej sile 40 watów. W ten sposób naukowcy stworzyli na powierzchni Księżyca punkt dostępowy o downloadzie na poziomie 19,44 Mbps i uploadzie 622 Mbps.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/Nokia / Fot. Pexels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy