Nadchodzi transfer danych z prędkością 800 gigabitów na sekundę

Firma Lumentum, zajmująca się tworzeniem produktów dla sieci światłowodowych i zastosowań laserowych, opracowała właśnie nowy standard przesyłu danych.

Nadchodzi transfer danych z prędkością 800 gigabitów na sekundę
Nadchodzi transfer danych z prędkością 800 gigabitów na sekundęGeekweek - import

A mowa o 800 GbE, który ma szansę zastąpić obecnie wdrażany globalnie 400 GbE. Lumentum poinformowało o swoim nowym rozwiązaniu poprzez informację prasową, dodając przy okazji, że stosownej prezentacji należy spodziewać się podczas wydarzenia Optical Fiber Communication Conference and Exhibition, które odbywa się w dniach 6-11 czerwca. Badania, na których czele stał Syunya Yamauchi, opierały się o wykorzystanie czterech pasm przenoszenia - każde w standardzie 200 GbE - w celu osiągnięcia rekordowej przepustowości. Zespół opracował specjalny laserowy emiter zdolny do przekazywania sygnału na odległość do dwóch kilometrów z prędkością 224 Gbps.

Odległość nie została tu wybrana przypadkowo, ale na podstawie rzeczywistych warunków panujących w ogromnych centrach danych, bo to właśnie do nich skierowana będzie nowa technologia. Jako że zużywamy coraz więcej danych - wystarczy spojrzeć na serwisy streamingowe, z których korzystamy w zakresie muzyki, filmów czy gier - centra danych stoją przed ogromnymi wyzwaniami, a jednym z nich jest szybkość transferów. Dlatego nie należy się spodziewać, że tak zaawansowana technologia trafi do naszych domów czy nawet miejsca pracy, bo najzwyczajniej w świecie nie jest tam potrzebna.

W centrach danych zrobić ma jednak ogromną różnicę, a co najważniejsze przy takim samym koszcie i konsumpcji energii jak 400 GbE: - Nowa generacja laserów, wykorzystujące te same półprzewodniki i narzędzia, będzie w stanie zagwarantować wyższe prędkości, większy zasięg i niższe koszty przy tym samym poziomie wydajności, niezawodności i zużyciu energii - tłumaczą, dodając przy okazji, że to dopiero początek, bo: - Wraz ze zwiększonym zużyciem danych w serwisach transferowych, streamingowych i innych, centra danych będą potrzebować wyższych prędkości, w tym 1,6 terabitów na sekund i więcej.

Źródło: GeekWeek.pl/olhardigital

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas