Nagrody za walkę z piractwem
Koalicja Antypiracka przyznała nagrody "Złote Blachy" przedstawicielom jednostek policji, które walczyły z przestępstwami w zakresie naruszania praw autorskich.
Co według Koalicji zasługiwało na wyróżnienie?
Za sukces KWP w Katowicach zakończenie zamknięcie przestępczej działalności polegającej na rozpowszechnianiu oprogramowania na nośnikach na terenie całej Polski. Pełna oferta liczyła ponad 16000 pozycji. Podczas przeszukania zabezpieczono: 3 jednostki komputerowe, 12 dysków twardych, 11.315 sztuk płyt CD-R i DVD z zawartością nielegalnego oprogramowania, gier, filmów i muzyki.
Szacunkowa wartość programów na zabezpieczonych nośnikach została wstępnie wyceniona na ok. 55 mln złotych. Dodatkowo jednostki terenowe podległe KWP Katowice w pierwszym półroczu 2007 roku zabezpieczyły: 19509 płyt CD i DVD z oprogramowaniem oraz 189 dysków twardych.
Natomiast sukcesem funkcjonariuszy Wydziału walki z Przestępczością Gospodarczą KWP we Wrocławiu było zamknięcie serwerów należących do tzw. sceny warezowej (sieci P2P służące do wymiany plików fonograficznych, filmowych i komputerowych). W wyniku podjętych działań zabezpieczono 6 serwerów komputerowych zawierających 37 dysków twardych o łącznej pojemności 12 Terabajtów danych.
Natomiast policjanci z Komendy Rejonowej Warszawa V zostali docenieni za działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym powielaniem płyt DVD z filmami i grami konsolowymi oraz ich dystrybucją na terenie giełdy mieszczącej się przy ul. Wolumen w Warszawie.
Dla Koalicja Antypirackiej ważnym elementem walki z naruszaniem praw autorskich było także zamknięcie serwisu napisy.org - podaje "Dziennik Internautów". To właśnie z niego internauci pobierali tłumaczenia do filmów. Po zamknięciu serwisu w internecie, w tym na forum INTERIA.PL, rozpoczęła się zażarta dyskusja na temat, czy tego typu działania były słuszne.
Czym jest Koalicja Antypiracka? Sprawdź stronę dalej
Koalicja Antypiracka -- powstała w październiku 1998 roku z inicjatywy trzech organizacji: Związku Producentów Audio Video (ZPAV) reprezentującego producentów fonograficznych, Fundacji Ochrony Własności Audiowizualnej (FOTA) zajmującej się ochroną praw twórców filmowych i Business Software Alliance (BSA) - organizacją zrzeszającą twórców oprogramowania komputerowego. Powstanie Koalicji było odpowiedzią na panującą w drugiej połowie lat 90 bezkarność piratów własności intelektualnej w Polsce.
Celem Koalicji jest promowanie poszanowania praw własności intelektualnej. W ciągu 10 lat działalności Koalicja Antypiracka:
- zwiększyła udział reprezentantów pokrzywdzonych podmiotów praw autorskich i pokrewnych w postępowaniach przygotowawczych;
- przeprowadziła ogólnopolską kampanię medialną pod hasłem "Wytęp piractwo";
- ustanowiła coroczne nagrody "Złota Blacha" dla szczególnie zasłużonych w zwalczaniu piractwa jednostek Policji;
- ustanowiła coroczne nagrody "Złoty Szlaban" dla szczególnie zasłużonych w zwalczaniu piractwa organów celnych;
- przeprowadziła kilkaset szkoleń w całym kraju dla prokuratorów, sędziów, policjantów, celników i strażników granicznych;
- przeprowadziła dwuetapową akcję "List 500", polegającą na bezpośrednim zwróceniu się do ponad 620 firm i 73 szkół wyższych, w ramach której bezpłatnie udostępniono program komputerowy do inwentaryzacji zasobów IT i weryfikacji plików muzycznych i filmowych oraz oprogramowania pod względem legalności, bezpieczeństwa i efektywności;
- w sposób ciągły współpracuje z policją, strażą graniczną, służbami celnymi i prokuraturą w zakresie zwalczania piractwa intelektualnego;
- bierze udział w pracach Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych;
- bierze udział przy sporządzaniu corocznego raportu rządowego na temat poziomu ochrony praw własności intelektualnej w Polsce;
- współdziałała w tworzeniu "Strategii działań na rzecz ochrony własności intelektualnej w Polsce";
- wprowadziła do szkół gimnazjalnych program edukacyjny "Bądź oryginalny", mający na celu podniesienie świadomości młodzieży w zakresie praw własności intelektualnej.