Nie będzie listy stron zakazanych!

Wszystko wskazuje na to, że rząd zaczyna współpracować z internautami i wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów, które miały wejść w życie w związku z wprowadzeniem tzw. ustawy hazardowej.

To zapewne jeszcze nie koniec potyczki internauci kontra premie  fot. Mario Alberto Magallanes Trejo
To zapewne jeszcze nie koniec potyczki internauci kontra premie fot. Mario Alberto Magallanes Trejostock.xchng

- Punktem wyjścia jest usunięcie zapisów dotyczących Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych oraz innych przepisów, które wprowadzone zostały do ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw w związku z planowanym utworzeniem Rejestru. Ministerstwo Finansów zaprezentuje po kierownictwie, które odbędzie się 18 lutego br. poprawioną wersję ustawy - czytamy na premier.gov.pl.

Przypominamy, że najwięcej kontrowersji wzbudził właśnie zapis o "czarnej liście stron WWW", na której miały się znajdować witryny "zagrażające bezpieczeństwu obywateli". O dokonaniu wpisu do Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych miał rozstrzygać sąd, w drodze postanowienia wydanego na wniosek policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiadu skarbowego lub Służby Celnej.

Taki pomysł nie spodobał się samym zainteresowanym, czyli internautom, którzy głośno wyrażali swoje niezadowolenie w związku z rządowym pomysłem "oczyszczania" sieci. Kilkanaście tysięcy internautów podpisało się pod apelem do prezydenta, w którym prosili, o zawetowanie rządowej ustawy antyhazardowej, w Warszawie zorganizowano manifestację która przebiegała pod hasłem "Obrona Wolnego Internetu", natomiast na popularnym serwisie społecznościowym "Facebook" został założony specjalny profil: "Niech rząd odczepi się od internetu".

Głos internautów nie został niezauważony i w końcu doszło do debaty premiera Tuska z internautami, podczas której obie strony wymieniły swoje argumenty. Jak widać, spotkanie przyniosło skutek i wszystko wskazuje na to, że rząd wycofa się z kontrowersyjnych pomysłów.

- Koncepcja zakłada przeprowadzenie konsultacji trwających prac legislacyjnych dotyczących sfery technologii teleinformatycznych, mediów i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Konsultacje miałyby się odbywać z wykorzystaniem platformy komunikacyjnej on-line. Zasady konsultacji określiłaby grupa inicjatywna składająca się z przedstawicieli internautów, przedsiębiorców, ekspertów, organizacji pozarządowych oraz rządu - brzmi oficjalnie oświadczenie na stronie premiera Donalda Tuska.

PC Format
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas