Obraziłeś kogoś na forum? Admin doniesie policji

Posłowie chcą przekształcić moderatorów forów w donosicieli. Już niedługo admini będą najprawdopodobniej mieli obowiązek reagowania wtedy, gdy ktoś komuś w sieci będzie groził. Na przykład znanemu politykowi.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja mają zająć się ściganiem internautów, którzy w swoich wpisach w sieci kierują groźby karalne pod adresem polityków. Taki pomysł zgłosił PiS. Donosicielami mieliby być administratorzy forów internetowych.

Pomysł pojawił się na posiedzeniu komisji sejmowych służb specjalnych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Beata Kempa z PiS zauważyła, że najwięcej gróźb dostaje w internetowych postach Jarosław Kaczyński. Z kolei poseł Jarosław Zieliński przyznał, że też takowe dostał: "Ale są też pogróżki w internecie wobec innych działaczy PiS. Ja też widziałem w internecie groźby kierowane pod moim adresem" - stwierdził.

Reklama

Jednym z problemów nowego pomysłu posłów z PiS jest ogrom wpisów jakie pojawiają się każdego dnia na ogromnej liczbie forów. Poseł Zieliński wie jednak jak rozwiązać ten problem: "Przecież za każde [forum] odpowiada jakiś administrator. Jeżeli więc pojawi się wpis, który sam w sobie jest przestępstwem, to taki administrator powinien mieć obowiązek zgłosić to odpowiednim organom ścigania. W szczególności powinno zajmować się tym internautą ABW, policja, a następnie wymiar sprawiedliwości".

Nie jest wykluczone, że posłowie PiS zgłoszą odpowiedni projekt ustawy do laski marszałkowskiej. Posłowie Platformy Obywatelskiej zgadzają się z kolegami z PiS, że w sieci jest za dużo agresji, ale nie widzą potrzeby zmiany prawa. - Już w tej chwili prawo stawia granice: nie pozwala na bezkarne grożenie innym ludziom lub ich obrażanie. Są odpowiednie procedury i jeśli każdy obywatel, nie tylko polityk, czuje się obrażany, może skierować wniosek do organów ścigania. Z tego co wiem coraz częściej korzystają z tego osoby publiczne - uważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO.

Pomysł z monitorowaniem internetu to reakcja na tragiczne wydarzenia w Łodzi, gdzie napastnik wtargnął do siedziby PiS zabijając jedną osobę, drugą ciężko raniąc. Napastnikiem okazał się 62-letni Ryszard C., mieszkaniec wsi pod Częstochową.

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: administrator | posłowie | policja | forum | Prawo i Sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy