Reklama

"Ojciec" WWW nagrodzony

Doktor Tim Berners-Lee - Anglik powszechnie uważany za "ojca światowej pajęczyny" otrzymał prestiżową nagrodę Japońskiej Fundacji Nauki, zwaną czasem "azjatyckim Noblem" i wynoszącą równowartość 406,000 USD.

Berners-Lee stworzył podstawy HTML i uruchomił pierwszy serwer WWW, na którym uruchomił pierwszą witrynę. Nie on jednak przyczynił się do popularyzacji stron WWW. Wynalazek ten miał bowiem tylko ułatwić prezentację prac naukowych doktora przy kontaktach z innymi uczonymi w Anglii (Berners-Lee pracował wówczas w Genewie). Jak zwykle jednak - historią rządzą przypadki. Kilka dni później zobaczył to przedsiębiorczy naukowiec z USA, "wywiózł" wynalazek za wielką wodę - i potem już wszystko poszło jak lawina.

Rzecznik Komisji Nagród JFN stwierdził: Wynalazek pana Berners-Lee miał nieprzewidywalny wpływ na całkowita zmianę sposobu porozumiewania się ludzi, a także na sposób wymiany informacji i współpracy. Gdyby bowiem sieć "zatrzymała" się na poziomie poczty elektronicznej - na pewno nie byłaby tym, czym jest dzisiaj.". Laureat odrzekł skromnie, że:" jest to nagroda dla całej społeczności sieciowej, podobnie jak Nobel dla Kofi Annana jest nagroda dla wszystkich walczących o pokój"

Reklama

Informacja trochę nie na temat, ale miła: wśród tegorocznych laureatów nagrody JFN znalazł się tez Polak, embriolog, dr Andrzej Tarkowski

Dowiedz się więcej na temat: Ojców | wynalazek | ojciec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy