Omijają rosyjską cenzurę w zaskakujący sposób. Udostępniają informacje w grze
W związku z potężną cenzurą obejmującą każdą informację w Rosji potrzebna była inna ścieżka dostępu do edukacji młodych Rosjan na temat wydarzeń na Ukrainie. Fińska gazeta postanowiła udostępniać wiadomości wojenne za pośrednictwem popularnej gry Counter-Strike.
Redaktor naczelny dziennika Helsingin Sanomat, Antero Mukka chcąc obejść rosyjską cenzurę, wykazał się niezwykłą kreatywnością. Skupiając się na grupie docelowej młodych Rosjan, postanowił dotrzeć do nich ścieżką, która pozwala na ominięcie ograniczeń nałożonych ze strony rosyjskiego rządu.
Omijanie rosyjskiej cenzury
W związku z tym, w CS powstał specjalny, tajny pokój służący do przekazywania prawdziwych informacji na temat tego, co aktualnie dzieje się na Ukrainie. Przejście cenzury nie jest takie proste, a przekazywanie artykułów w popularnej strzelance jest pomysłem bardzo kreatywnym.
Counter-Strike, w skrócie CS, to jedna z najpopularniejszych gier komputerowych z gatunku first-person shooter. Rozgrywka opiera się na walce antyterrorystów z terrorystami, gdzie jedna ze stron musi ochronić miejsce, w którym ustawiany jest ładunek wybuchowy bądź uwolnić zakładników, natomiast druga musi podłożyć bombę bądź pilnować pojmanych.
Według danych zebranych przez firmę badawczą Newzoo CS plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych gier komputerowych na świecie. Gra została wydana przez prywatnego amerykańskiego producenta gier Valve Corporation w 2012 roku.
Edukacja młodych Rosjan
Rosja przede wszystkim skupiła się na tym, aby zablokować wszelkie treści pochodzące od niezależnych dziennikarzy. Odkąd Moskwa rozpoczęła tak zwaną „specjalną operację wojskową” na Ukrainie, dba o to, aby żadne „niepożądane” treści nie docierały do narodu rosyjskiego, zwłaszcza treści wychodzące z zagranicznych redakcji. Dziennik wykazał się nie tylko niezwykłą kreatywnością, ale i subtelnym poczuciem humoru, żeby w grze dotyczącej obrony przed terrorystami przemycać treści, które w innym wypadku zostałyby zablokowane przez terrorystyczną cenzurę.
Ponieważ byliśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w zakresie wolności prasy i wolności słowa w Rosji, zdecydowaliśmy, że być może jest możliwe znalezienie nowych kanałów, które zapewnią rosyjskiej publiczności wiarygodne, niezależne dziennikarstwo, na przykład o sytuacji na Ukrainie.
Na potrzeby udostępniania informacji stworzyli w grze specjalną mapę ogarniętego wojną słowiańskiego miasta i nadali mu nazwę „wojna”. Znajduje się tam specjalny pokój, w którym dostarczane są artykuły czy dokumentacja dotycząca masakry w Buczy, czy Irpinie. Podawane są również informacje dotyczące liczby ofiar wśród żołnierzy walczących na Ukrainie.
Jeśli niektórzy młodzi mężczyźni w Rosji, tylko z powodu tego meczu, pomyślą przez kilka sekund, co dzieje się na Ukrainie, to warto.