Osiem sposobów, aby nie dać się oszukać przed świętami

Okres świąteczny to czas wzmożonych ataków na internautów. W tym okresie cyberprzestępcy chętnie wykorzystują wiadomości udające przedświąteczne newslettery promocyjne, które zachęcają do kliknięcia w baner lub odwiedzenia strony. Ich celem jest zdobycie informacji i wyłudzenie danych użytkownika.

W okresie przedświątecznego wzrostu aktywności w internecie przestępcy mają więcej okazji do wykorzystania naszej aktywności online przeciwko nam
W okresie przedświątecznego wzrostu aktywności w internecie przestępcy mają więcej okazji do wykorzystania naszej aktywności online przeciwko nam123RF/PICSEL

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Sophos wynika, że wśród 1250 badanych konsumentów w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii 54 proc. postrzega programy szpiegujące jako niezwykle duże zagrożenie, ale aż 31 proc. badanych nie posiada żadnej wiedzy na ten temat lub nie jest pewna, czy jest przed nimi chroniona w jakikolwiek sposób.

Specjaliści przypominają, że bezpieczeństwo online jest kwestią, o której nie można zapominać nigdy, szczególnie zaś w okresie wzmożonej aktywności w internecie, na przykład przed świętami. James Lyne, szef działu badań nad bezpieczeństwem w Sophos przygotował poradnik, jak w 8 prostych krokach zapewnić sobie ochronę w czasie świąt:

1. Jeżeli przesłana oferta promocyjna jest zbyt korzystna, żeby mogła być prawdziwa – prawdopodobnie jest e-mailem phishingowym, który ma na celu wyłudzenie informacji od osoby, która kliknie w baner lub zamieszczony w niej link. Gdy tylko pojawia się takie podejrzenie, mail należy niezwłocznie usunąć, by nie narazić się na atak.

2. Dokonywanie zakupów poprzez smartfona przy wykorzystaniu niezaufanych sieci bezprzewodowych może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Przed podaniem numeru karty kredytowej, przy dokonywaniu płatności, upewnij się, że sieć z której korzystasz jest zabezpieczona.

3. Korzystaj jedynie z usług zaufanych sprzedawców, a przy dokonywaniu płatności rozważ korzystanie z PayPal lub kart kredytowych, aby podnieść poziom swojego bezpieczeństwa – mają one lepsze zabezpieczenia, niż karty bankowe.

4. Starannie wpisuj nazwy i hasła w wyszukiwarce i uważaj na literówki. Cyberprzestępcy często wybierają popularne internetowe marki i zmieniają kilka liter w linku, aby nakłonić użytkownika do kliknięcia i udostępniania danych osobowych.

5. W związku z rosnącą popularnością inteligentnych urządzeń Internetu Rzeczy, znajdą się one z pewnością w tym roku na wielu listach prezentów. Warto pamiętać, że te urządzenia są również podatne na ataki i nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone. Przed rozpoczęciem korzystania z nowego urządzenia powinniśmy pamiętać o zmianie hasła fabrycznego. Podczas ostatnich ataków DDoS, które sparaliżowały ruch na popularnych portalach mogliśmy zaobserwować jak urządzenia Internetu Rzeczy mogą zostać wykorzystane przeciw nam przez cyberprzestępców.

Aby cieszyć się zakupami z internetu, trzeba przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa
Aby cieszyć się zakupami z internetu, trzeba przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa123RF/PICSEL

6. Podczas tworzenia haseł bezpieczeństwa, należy szczególnie postarać się, aby różniły się od siebie i były trudne do odgadnięcia. Dodanie wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli utrudnia złamanie hasła i dostanie się do danych.

7. W okresie świątecznym cyberprzestępcy są w stanie przechwycić więcej danych przez programy szpiegujące. Użytkownicy powinni chronić swoje urządzenia podłączone do sieci przed złośliwym oprogramowaniem, w tym spyware, który rejestruje dane finansowe podczas wpisywania ich na klawiaturze.

8. Należy zadbać o to, by oprogramowanie do zabezpieczenia danych było zainstalowane na wszystkich urządzeniach, z których korzystamy podczas świątecznych zakupów. Odpowiednio dobrane oprogramowanie antywirusowe pomoże użytkownikowi w zabezpieczeniu Wi-Fi i wykluczeniu wiadomości zawierających phishing.

W okresie przedświątecznego wzrostu aktywności w internecie i korzystania z e-commerce, przestępcy mają więcej okazji do wykorzystania naszej aktywności online przeciwko nam. Użytkownicy powinni być świadomi tych działań i stosować najlepsze praktyki w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas