Platforma Usług Elektronicznych - czy jest warta wydanych pieniędzy?

Ruszyła Platforma Usług Elektronicznych ZUS, kolejny etap cyfryzacji kraju na drodze do ułatwienia obsługi petentów poprzez internet. Projekt kosztował 18 mln złotych. Czy jest jednak wart tej sumy?

"Co zrobicie jutro z moimi pieniędzmi?" - pytamy wirtualnego asystenta, który pojawia się na głównej stronie Platformy Usług Elektronicznych. "Kto to wie co będzie jutro? Może być tak, że nie będzie żadnego jutra" - odpowiada sympatyczna pani, która mówi do nas głosem syntezatora mowy.

Chociaż idea wirtualnego doradcy jest bardzo dobra, jest to jeden z elementów platformy www.pue.zus.pl, który może trochę zdziwić internautę. Serwis Pox.pl, zajmujący się m.in. tematyką związaną z ZUS oraz podatkami sprawdził nową platformę, odkrywając m.in. że:

Reklama

- Do aktywacji naszego konta, jeśli wcześniej nie posiadaliśmy certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP (profil elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej), po otrzymaniu 10-calowego loginu, musimy udać się osobiście do oddziału ZUS, aby dokonać operacji aktywacji - mamy na to 7 dni;

- Opcja Centrum Obsługi Telefonicznej (COT), czyli wsparcia on-line nadal nie działa;

- Występują utrudnienia z obsługą modułu ePłatnik, jeśli chcemy składać dokumenty jako ubezpieczony, nie jako płatnik (firma).

Jak dokładnie opisano to w serwisie Pox.pl - "Ubezpieczeni nie będący płatnikami mogą składać niektóre dokumenty on-line tylko za pomocą systemu ePUAP. Nowy system natomiast służy jedynie do podglądu danych, jednak nie można za jego pośrednictwem składać dokumentów on-line. Mamy zatem dwa oddzielne systemy, dwie strony do logowania, dwa oddzielne loginy i hasła".

Platforma Usług Elektronicznych ZUS wystartowała 14 czerwca. - PUE ZUS to kolejny krok zmierzający do polepszenia i usprawnienia obsługi klientów. Potrzebna jest tylko jedna wizyta w ZUS, aby później wiele spraw móc załatwić przez internet bez potrzeby wychodzenia z domu - opisał cały projekt Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: projekt | Internet | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama