Polscy mistrzowie Imagine Cup 2009
Reprezentantem Polski w najważniejszej kategorii konkursu Imagine Cup 2009 będzie zespół Demoscene Spirit z Poznania.
- To była bardzo trudna decyzja, do ostatniego momentu nie mogliśmy się zdecydować, kto powinien zająć pierwsze miejsce - nie ukrywał Tadeusz Golonka, przewodniczący jury oceniającego finalistów polskiej edycji Imagine Cup 2009 w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Z ostatecznego pojedynku między urządzeniem mierzącym pracę serca płodu, a platformą przekładającą partytury muzyczne na język Braille'a zwyciężył ten pierwszy projekt.
Do ogólnopolskiego finału w kategorii projektowanie oprogramowania zakwalifikowało się 10 drużyn wyłonionych przez jury konkursu złożone z przedstawicieli świata biznesu. Zadaniem uczestników finału krajowego było zaprojektowanie i przygotowanie oprogramowania, które mogłoby pomóc rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości. Finaliści zaprezentowali swoje projekty członkom jury oraz zebranym gościom. Aplikacje były oceniane pod kątem innowacyjności, funkcjonalności oraz wpływu, jaki mogą wywrzeć na jakość życia społeczeństwa.
10 drużyn które trafiło do ścisłego finału:
- COPS z Uniwersytetu Warszawskiego,
- Demoscene Spirit z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
- Dino Team z Politechniki Warszawskiej,
- Expression of Life z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- FteamS z Politechniki Łódzkiej,
- kAMUflage z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej,
- LookAhead z Politechniki Warszawskiej,
- NosoiFighters z Wojskowej Akademii Technicznej,
- RHEA z Politechniki Białostockiej
- SpringBees z Politechniki Białostockiej.
W pierwszym dniu finałów 10 drużyn prezentowało swoje projekty podczas zamkniętego pokazu dla członków jury. Na bazie wstępnych prezentacji drugiego dnia wyłoniono 5 drużyn, które na scenie zaprezentowały swoje projekty. Były to kolejno: Demoscene Spirit, FteamS, kAMUflage, NosoiFighters i RHEA. Co zaprezentowali studenci?
Demoscene Spirit
Zeszłoroczni laureaci finałów polskich stworzyli urządzenie o nazwie Isis, którego zadaniem jest mierzenie pracy serca płodu. Podczas 9-miesięcznej ciąży kobieta musi regularnie przechodzić badania, podczas których mierzona jest praca serca. Czym bardziej skomplikowana (patologiczna, czyli z powikłaniami) ciąża - tym częstsze badania. Isis ma umożliwić sprawdzanie pracy serca w domu, ograniczając liczbę wizyt u lekarza. Studenci sugerowali, że Isis mogłaby być sprzedawana nawet w aptekach.
FteamS
Reprezentacja z Łodzi przygotowała projekt o nazwie EDUKO, którego głównym założeniem jest umożliwienie mobilnej edukacji w krajach Trzeciego Świata. Dzięki EDUKO nauczyciele mogliby wysyłać swoim uczniom kolejne lekcje (przy pomocy pakietów MMS), prosto na ich telefon komórkowy. W ten sposób jeden nauczyciel mógłby mieć - tu cytat samych studentów - "milion uczniów".
KAMUflage
Drugim projektem, który wywołał ogromne zainteresowanie był Tramburation. Za tą niecodzienną nazwą kryje się platforma umożliwiająca konwertowanie całych utworów muzycznych zapisanych na pięciolinii na język Braille'a. Aplikacja przygotowana przez drużynę z Poznania została przystosowana do potrzeb niewidomych i niewidzących dzięki specjalnemu interfejsowi głosowemu. Dodatkowo, Tramburation umożliwia także odtworzenie utworu zapisanego na pięciolinii po zrobieniu zdjęcia przy pomocy telefonu komórkowego.
NosoiFighters
Studenci z Wojskowej Akademii Techniczej przygotowali projekt CARE, którego zadaniem jest śledzenie i analiza rozprzestrzeniających się epidemii. Główne założenia pomysłu przedstawiono poprzez prześledzenie drogi rozprzestrzeniania się wirusa świńskiej grypy. Ten trafiający w obecne potrzeby algorytm działał na bazie szkieletowej, na której opierają się m.in. serwisy społecznościowe.
RHEA
Studenci z Białegostoku postanowili dać nam rozbudowany program do analizy wczesnego stadium rozwoju dzieci w krajach Trzeciego Świata. Infant Analyzer - bo tak nazywał się ich projekt - miał obniżyć wysoki współczynnik umieralności wśród dzieci. Program umożliwiał analizę sytuacji z punktu widzenia rodziców, lekarzy oraz badaczy.
Kto wygrał?
- Podczas polskich finałów nikt nie myślał w małych kategoriach. Wszyscy próbowali rozwiązać naprawdę duże problemy - mówił do zgromadzonych studentów Joe Wilson, dyrektor inicjatyw akademickich i dobry duch całej imprezy. Jednak ktoś wygrać musiał.
Finałowa piątka prezentowała się następująco:
1. miejsce Demoscene Spirit,
2. miejsce kAMUflage
3. miejsce NosoiFighters
4. miejsce FteamS wraz z RHEA
Dodatkowo nagrody specjalne o trzymały Demoscene Spirit (Wyróżnienie Specjalne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego), DinoTeam (Wyróżnienie Miasteczka Multimedialnego) oraz grafik Jarosław Andrzejczak (Wyróżnienie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego). Drużyna Demoscene Spirit, chociaż zadowolona ze zwycięstwa, przyjęła tę informację ze spokojem - Damy z siebie wszystko - zapewniali na scenie. Jak się miało okazać, dzień zwycięstwa dla Demoscene Spirit był także dniem urodzin jednej ze studentek z tego zespołu. Trudno o lepszy prezent urodzinowy.
Resztę kandydatów poznamy w najbliższych dniach. Finały światowe odbędą się na początku lipca w Kairze. W 2010 roku gospodarzem Imagine Cup będzie Polska.