Polska Wikipedia broni się przed wandalami

Koniec celowego zaśmiecania haseł w Wikipedii. Wprowadzony w poniedziałek (17.11.2008) nowy mechanizm ma ograniczyć zjawisko wandalizmu.

Największa wolna encyklopedia zrobiła kolejny krok ku profesjonalizmowi i ograniczeniu zjawiska wandalizmu, czyli edycji haseł dla zabawy lub żartu. Do tej pory na Wikipedii każdy mógł wpisać do każdego hasła co tylko przyszło mu do głowy. Nadal tak będzie, ale nie każda wprowadzona do hasła zmiana będzie od razu widoczna dla wszystkich użytkowników.

Ograniczenie dotyczy użytkowników niezalogowanych, a także tych z niewielkim stażem, jako edytorów haseł. Wszystkie wprowadzone przez nich zmiany będą musiały zostać zaakceptowane przez zaufanego redaktora. Aby nim zostać trzeba mieć konto na Wikipedii od przynajmniej 90 dni, dokonać minimum 500 edycji, a także nie mieć w historii żadnych blokad. Wpis zaaprobowany przez redaktora otrzyma status "wersji przejrzanej".

Reklama

Pomysł sprawdził się już w niemieckojęzycznej Wikipedii, gdzie mechanizm ten wprowadzono w połowie bieżącego roku. Wikipedia podkreśla na swych stronach, że pozwoliło to podnieść zaufanie do serwisu i zwiększyć jego wiarygodność.

Kolejnym etapem zmian ma być wprowadzenie "wersji zweryfikowanych", czyli sprawdzonych pod kątem merytorycznym i zachowania neutralności przez ekspertów. To powinno uczynić Wikipedię jeszcze ważniejszym i bardziej wiarygodnym źródłem informacji.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: hasło | zjawisko | mechanizm | Wikipedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy