Przeciwnicy technologii 5G wygrali. Polski rząd wstrzymuje wdrożenie sieci
Wszystko przez pandemię CoVID-19 i jej niekorzystny wpływ na polską gospodarkę. Rząd właśnie anulował do odwołania bieżące postępowanie aukcyjne na sprzedaż poszczególnych częstotliwości krajowym operatorom.
Fani teorii spiskowych mogą na razie spać spokojnie. Sieć 5G nie wypali nam mózgów i nie będzie transmitowała bezpośrednio do naszych płuc koronawirusa SARS-CoV-2. Rząd jednak nie przez takie tanie sensacje zdecydował się anulować aukcje. Chodzi o problemy gospodarcze i natury prawnej. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu, rząd chce: „zapewnić maksymalnie pewną i stabilną sytuację inwestycyjną podmiotom nabywającym częstotliwości”.
Swoje zastrzeżenia zgłosił prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Najprawdopodobniej zawiodła komunikacja pomiędzy organami naszego państwa. Nie powinno to dziwić, w tej chwili największą uwagę skupiają programy skutecznej walki z pandemią, więc wszystkie kwestie niezwiązane z nią, nie są teraz podejmowane. Odłożenie na kilka miesięcy wdrożenia sieci 5G w Polsce nie powinno też wywołać większych reperkusji gospodarczych, bo i tak są one już spore.
„Mając na względzie powagę Urzędu i wiarygodność trwającej aukcji 5G, odnieść się należy do pojawiających się w przestrzeni publicznej tez, iż aukcja 5G winna zostać unieważniona z uwagi na wątpliwości prawne powstałe w związku z jej zawieszeniem przez Prezesa UKE, a także z uwagi na pominięcie w niej wymogów w zakresie bezpieczeństwa i integralności sieci telekomunikacyjnej” - napisał Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Rząd chce przeprowadzić całą procedurę aukcyjną od nowa. Chodzi o wyrównanie szans operatorów, którzy wezmą udział w boju o budowę sieci przyszłości w naszym kraju. To dzięki niej Polska będzie mogła rozwijać się szybciej i podążać drogą ku dobrobytowi. Technologia 5G to nie tylko szybszy dostęp do internetu, to też możliwość szybkiej wymiany informacji pomiędzy inteligentnymi urządzeniami i autonomicznymi pojazdami.
Źródło: GeekWeek.pl/UKE / Fot. Pixabay