Rewolucyjne wyszukiwanie wideo w internecie

Jak bardzo frustrujące i nieefektywne może być wyszukiwanie wideo w sieci nie muszę nikogo przekonywać. Teraz ta sytuacja może się zmienić.

Bazowanie na opisie słownym treści wideo bardzo często nie pozwala na wyszukanie interesujących nas treści wideo. Prowadzone od wielu lat prace nad automatycznym indeksowaniem wideo w celach automatycznego wyszukiwania treści zaczynają jednak przynosić efekty.

W internecie pojawia się coraz więcej wyszukiwarek wideo bazujących na analizie obrazu. Wyszukiwanie sekwencji wideo na podstawie kolorystyki, dynamiki ruchu, kształtu i barwy obiektów występujących w scenie to już rzeczywistość. Wyszukiwarki takie jak Google Video Search, CuVid czy Blinx pozwalają na wyszukiwanie tekstów, kształtów, kolorów, tekstur oraz szukanie sekwencji na podstawie wzorca.

Reklama

Najnowszy system Videosurf składający się z bardzo wydajnego klastra obliczeniowego i oprogramowania do wielowątkowej analizy obrazu pozwala dodatkowo na wyszukiwanie scen z wybranym aktorem na podstawie analizy twarzy.

Rozwiązanie to będzie współpracowało z takimi repozytoriami jak YouTube, Hulu, Comedy Central i ESPN. W dobie internetowego wideo i coraz większego bałaganu w sieci tego typu rozwiązania zdają się być przyszłością.

Autor: Piotr

HDTVmania.pl
Dowiedz się więcej na temat: wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama