Rząd wprowadza podatek od YouTube'a. "Potężne uderzenie w twórców"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała prowadzących kanały na serwisie YouTube za nadawców VOD i z tego tytułu będą teraz zmuszeni zapłacić podatek. To potężny cios dla twórców, bo będą musieli liczyć się ze sporymi kosztami.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała prowadzących kanały na serwisie YouTube za nadawców VOD i z tego tytułu będą teraz zmuszeni zapłacić podatek. To potężny cios dla twórców, bo będą musieli liczyć się ze sporymi kosztami.
Twórcy będą musieli zapłacić podatek za publikowanie treści na YouTube /©prima91/123RF.COM /123RF/PICSEL

Rząd szuka kolejnych źródeł wpływu do budżetu. Tym razem do akcji wkroczyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nałożyła ona nowy podatek na wszystkich twórców odnoszących przychody z publikowania materiałów filmowych na serwisie YouTube. Mówimy tutaj o 1,5 procent podatku od przychodu. Wpływy do budżetu powędrują do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Podatek został wdrożony na mocy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii (Dz. U. z 2021 r., poz. 1676). Jak możemy przeczytać, nałożyła ona obowiązek zgłoszenia o wpis do wykazów prowadzonych przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nowe podmioty, w tym także YouTuberów.

Twórcy z YouTube nie wiedzieli, że dotyczy ich ustawa

Reklama

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poparła się tutaj podstawami prawnymi, które dokładnie określają, o jakich dostawców treści mowa i kto powinien uważać się za taką osobę.

KRRiT tłumaczy, kto jest objęty nowym podatkiem

Na stronie KRRiT możemy przejrzeć dokument zatytułowany Informacja o obowiązku wpisu do wykazu dla podmiotów dostarczających audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz dla dostawców platform udostępniania wideo". KRRiT opublikowało go, by osoby zainteresowane tematem mogły lepiej zrozumieć sens nowej ustawy i związany z nią podatek.

Chociaż wciąż może wydawać się to zagmatwane, to jednak kolejny zapis jest już o wiele jaśniejszy. KRRiT dokładnie wskazuje, że chodzi o twórców z serwisu YouTube.

Twórcy muszą się zarejestrować do 1 lutego

Dotychczas większość twórców uważała, że nowa ustawa i podatek ich nie dotyczy, ponieważ chodzi tutaj o całą platformę, czyli podatek został nałożony np. na sam koncern Google. Jednak w rzeczywistości chodzie o każdego pojedynczego twórcę, który odnosi przychody z publikowania materiałów filmowych na YouTube.

Twórcy muszą się spieszyć z rejestracją, ponieważ ci, którzy prowadzili swoją działalność 1 listopada 2021 roku, kiedy weszła w życie nowa ustawa, mają obowiązek zgłoszenia swoich usług do KRRiT do 1 lutego 2022 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy