Spędzasz w internecie za dużo czasu? Tu sprawdzisz poziom uzależnienia

W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez dostępu do internetu. Telefony czy laptopy służą rozrywce, pracy oraz podtrzymywania kontaktów czy zarabianiu pieniędzy. Teraz możesz się dowiedzieć, jak bardzo uzależniony jesteś od internetu dzięki nowemu badaniu, które przedstawia pięć grup w spektrum uzależnień.

Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od internetu
Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od internetumateriały prasowe

Dowiedz się, jak bardzo uzależniony jesteś od internetu

Na Uniwersytecie w Surrey przeprowadzono badanie, które rzuciło nowe światło na nawyki internetowe osób z różnych grup wiekowych. W badaniu wzięło udział 796 uczestników. Na podstawie zachowań w internecie oraz poziomu uzależnienia zostali oni podzieleni na pięć grup, które tworzą strukturę zwaną Internet Addiction Spectrum.  

Według najnowszego badania osoby do 24 roku życia spędzają w internecie średnio sześć godzin dziennie, głównie korzystając ze smartfonów. Osoby w wieku 24 lat i więcej poświęcają średnio do 4,6 godziny dziennie na aktywność w internecie. Możemy rozróżnić pięć grup w zależności od poziomu uzależnienia.

Pięć grup w spektrum uzależnienia od internetu

Pierwszą grupę stanowią tak zwani użytkownicy okazjonalni. Należy do niej 14,86 procent badanych. Charakterystyczne dla tej grupy jest zorientowanie na wykonanie zadania. Internet służy załatwianiu bieżących spraw, bez potrzeby przedłużania tam pobytu o dodatkowe czynności. Co ciekawe, ta grupa wykazuje ograniczoną ciekawość odkrywania nowych możliwości technologicznych. Średni wiek tych użytkowników to 33,4 lata.

Drugą grupę stanowią początkowi użytkownicy, należy do niej 22,86 procent badanych. Charakterystyczne dla tej grupy jest to, że użytkownicy często spędzają w internecie więcej czasu, niż początkowo zakładali. Wtedy też obowiązki zaczynają schodzić na drugi plan, co jest czerwoną flagą, jeżeli chodzi o popadanie w uzależnienie. Średni wiek w tej grupie wynosi 26,1 lat.

Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonówpexels.com

Trzecią grupę stanowią eksperymentatorzy, należy do niej 21,98 procent użytkowników. Charakterystyczne dla tej grupy jest to, że zaczynają odczuwać niepokój w chwili rozłączenia się z internetem. Ponowne połączenie przynosi im natomiast wyraźną ulgę. Co więcej, grupa ta wykazuje większe skłonności do eksperymentowania i próbowania nowych technologii. Tutaj wiek średni mieści się w przedziale od 22,8 do 24,3 lata.

Czwarta grupa to tak zwani wspierający się uzależnieniu, którzy stanowią 17,96 procent. Użytkownicy z tej grupy przedkładają internet nad rzeczywiste obowiązki. Skupiają się na tworzeniu relacji online oraz wykazują dużą pewność w wykorzystywaniu technologii mobilnej. Jednak często wahają się, co do przyznania, że czują dyskomfort, gdy pozostają offline.

Piąta grupa to osoby uzależnione, do której zaliczonych zostało 22,36 procent uczestników badania. Charakterystyczne dla użytkowników z tej grupy jest to, że otwarcie mówią o swoim uzależnieniu oraz mają świadomość, że wpływa ono negatywnie na ich życie. Spędzają w internecie niezliczone godziny, a ich pewność w używaniu i wdrażaniu nowych technologii przewyższa znacznie inne grupy.

Uzależnienie od internetu można leczyć jak każde inne

Główna autorka badania, dr Brigitte Stangl podkreśla, że pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie czy mamy do czynienia z problematycznym korzystaniem z internetu, czy już z uzależnieniem. Według badania młodsze osoby częściej popadają w uzależnienie od internetu, a tendencja utrzymuje się malejąco.

Im młodszy użytkownik, tym łatwiej o uzależnienie. Kluczową rolę tutaj odgrywają emocje. Pozytywne doświadczenia emocjonalne i skoki dopaminy sprzyjają uzależnieniu, zwłaszcza jeżeli chodzi o obcowanie z rzeczywistością rozszerzoną. Mniejsze ryzyko występowało, gdy użytkownicy po prostu poruszali się po witrynach internetowych. Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest zdefiniowanie problemu. 

Oko w oko z Dawidem. Słynna rzeźba też wymaga sprzątaniaAssociated Press© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas