Światowa wojna z cyberprzestępczością
O walce z cyberprzestępcami, o zagrożeniu ludzkiego życia w obliczu ataku groźnego oprogramowania i internetowych paszportach rozmawiamy z Jewgienijem Kasperskim, współzałożycielem i szefem firmy Kaspersky Lab.
Jewgienij Kasperski*: - Mamy paszporty, aby podróżować po świecie i prawa jazdy, aby prowadzić samochody, więc powinna powstać jakaś forma cyfrowego dowodu, który potwierdzałby tożsamość surfującego po sieci. Internet potrafi być miejscem groźnym, w którym internauci narażeni są na działania przestępców. Nad stworzeniem takiego dowodu pracują już Chiny, które wymagają przy rejestrowaniu nowej domeny okazania dowodu osobistego. Dzięki temu zmniejszyła się u nich liczba stron ze szkodliwym oprogramowaniem. Nad wprowadzeniem internetowego dowodu osobistego zastanawiają się także Niemcy i Amerykanie.
Wprowadzenie takich dowodów to suwerenna decyzja władz danego kraju, ale walka z cyberprzestępczością nie jest możliwa bez pomocy państwa. Jak takim firmom jak Kaspersky Lab współpracuje się z rządami różnych państw?
- My możemy jedynie doradzać, jak rozwiązać pewne problemy. To od rządzących zależy, czy nas posłuchają. Jedyne, co możemy robić, to promować samą ideę współpracy między ekspertami do spraw bezpieczeństwa w internecie a władzami narażonych krajów. Ostatnio miałem spotkanie z kilkoma brytyjskimi lordami i byłem zaskoczony ich zainteresowaniem tą tematyką, ale także ogromną wiedzą. Bez wątpienia rządy przykładają coraz więcej uwagi do spraw cyberbezpieczeństwa, ale np. tylko w Finlandii współpraca między policją zwalczającą przestępczość internetową z różnych krajów nie wymaga uzupełniania dziesiątków dokumentów.
Rządy muszą znać internetowe zagrożenia. Dobrze przeprowadzony cyberatak może być obecnie groźniejszy niż zastosowanie konwencjonalnych środków militarnych. Jak może wyglądać przyszłość cyberwojen i ewentualne zaangażowanie w nie firm zajmujących się bezpieczeństwem w internecie?
- Tak naprawdę, jeśli ktoś posiada odpowiedni budżet - a wojsko, wywiad lub ministerstwa obrony mają takie pieniądze - może ominąć każde zabezpieczenia. To tylko kwestia czasu. W 2003 roku zaatakowano infrastrukturę energetyczną Brazylii i takie ataki mogą się powtórzyć. My możemy skutecznie zabezpieczać przed małym i średnim atakiem, ale zorganizowana na szeroką skalę cyberinwazja może być nie do odparcia.
Oprócz cyberoddziałów w internecie pojawił się jeszcze jeden byt - hacktywiści, np. Grupa Anonymous - Anonimowi, niezależne, ponadnarodowe grupy, które dokonują ataków na konkretne instytucje rządowe i prywatne. Dla niektórych internautów są to bohaterowie walki o wolność w sieci...
Jakie największe zagrożenia dla przeciętnego użytkownika mogą nieść szkodliwe programy?
- Najgroźniejszy w skutkach, bo nieraz śmiertelny, może okazać się sabotaż IT, czasami nawet nieświadomy. Niewiele osób wie, że prawdopodobnie przyczyną katastrofy samolotu linii lotniczych Spanair w 2008 roku był wirus komputerowy, który zainfekował maszynę informującą o technicznych problemach samolotu. Doprowadziło to do śmierci 154 osób. Takie przypadki mogą się powtórzyć - czy to na lotniskach, czy w branży motoryzacyjnej, ale też medycznej i tak dalej.
Popularne na całym świecie serwisy społecznościowe stworzyły wewnątrz internetu własne ekosystemy, a ich użytkownicy padają ofiarą stosowanych w tym świecie ataków, często mało wyszukanych. Co jest tego powodem?
Dzisiaj wirusy i ataki cyberprzestępców to nie tylko domena komputerów, ale także innych urządzeń wykorzystujących internet, na czele z coraz popularniejszymi smartfonami i tabletami. Czy groźne oprogramowanie dotarło i tutaj?
- Urządzenia mobilne z czasem zastąpią komputery jako takie, a wraz z ich popularyzacją wzrośnie także liczba zagrożeń i ataków ze strony cyberprzestępców. Tam, gdzie jest popyt, pojawia się i podaż - to odwieczne prawo dotyczy także bezpieczeństwa w internecie. Tak jak kiedyś, po przejściu z systemu DOS na system Windows, pojawiły się nowe wirusy, tak teraz spotkamy się z tym samym trendem. W naszych urządzeniach mobilnych trzymamy tak ważne dla nas informacje, że zapewne do korzystania z nich w przyszłości będzie konieczna dokładna identyfikacja użytkownika, np. poprzez weryfikację odcisków palców.
Jak zatem, wybiegając w przyszłość, może wyglądać w przyszłości walka z cyberprzestępczością i szkodliwymi programami?
Rozmawiał: Łukasz Kujawa
-----
*Jewgienij Kasperski (Kaspierski), ur. w 1965 w Noworosyjsku. Ukończył Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki. W 1997 roku został współzałożycielem firmy Kaspersky Lab, największej w Europie firmy w branży antywirusowej, dostarczającej ochronę przed zagrożeniami IT. W 2011 roku został wybrany biznesmenem roku przez Amerykańską Izbę Handlową w Rosji. Ma dwóch synów.