To już pewne, Play w styczniu uruchomi w Gdyni superszybką komercyjną sieć 5G

W listopadzie od polskiego operatora Play doszły do nas wieści o uruchomieniu pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G w jednym z dużych miast. Teraz mamy już pewność, że tak się stanie.

Play zamierza jako pierwszy operator w naszym kraju i jeden z pierwszych na świecie, umożliwić dostęp do szybkiej sieci przyszłości 5G mieszkańcom Gdyni. Fioletowi podpisali współpracę z władzami tego miasta i trzymali zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na początek będzie to jedynie nakładka na działające już sieci 4G/LTE, ale możemy oczekiwać znacznie stabilniejszych połączeń oraz wyższych prędkości wysyłania i pobierania danych. Do prawdziwych możliwości technologii 5G jeszcze daleko, jednak to zawsze coś.

Play ma swoją wizję, podobnie jak to było ze słynnym hasłem 5G Ready. Operator ma posiadać w Trójmieście 100 stacji bazowych. To bardzo dużo. 5G będzie działać w Gdyni na częstotliwości 2100 MHz, czyli tej, na której obecnie funkcjonuje 4G/LTE. Po Gdyni nadejdzie czas na Gdańsk i Sopot. W efekcie tego, nie dość, że Play ogłosi się pierwszą, która w Polsce takową zaoferuje, to jeszcze nie będzie musiała brać na razie udziału w aukcjach na częstotliwości 3400-3800 MHz.

Reklama

„Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju” – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Operator ma dysponować modemami Huawei 5G CPE Pro 2. Play ujawniło, że w Polsce blisko połowa społeczeństwa jest w zasięgu sieci 4G/LTE, która ma zbliżoną prędkość transmisji danych jak 5G. Oczywiście, mówimy tutaj o podstawowej wersji. 5G z czasem będzie się rozwijało, co będzie wiązało się ze wzrostem prędkości przesyłu danych.

Aukcje na częstotliwości 3400-3800 MHz mają wystartować w połowie przyszłego roku, a pierwsi operatorzy mają zaoferować 5G Polakom na początku 2021 roku, tymczasem Play w sprytny sposób to obejdzie i uczyni to już w styczniu. Sieć 5G ma kosztować co najmniej 20 miliardów złotych. Na pierwszy ogień pójdzie 20 największych miast, w tym wszystkie miasta wojewódzkie, a także Koszalin i Częstochowa. W ciągu kilku kolejnych lat do sieci wpięte zostaną wszystkie autostrady, a następnie najważniejsze drogi ekspresowe.

Źródło: GeekWeek.pl/Play / Fot. MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy