Użytkownicy Facebooka oszukani

Popularne na Facebooku aplikacje o nazwach takich jak profile-check-online, stalk-my-profile czy peeppeep-pro to oszustwo! Tak na prawdę jest to jeden i ten sam fałszywy program, który na Facebooku występuje już w ponad 25 rożnych wersjach - ostrzega Rik Ferguson z firmy Trend Micro.

Teoretycznie zadaniem fałszywych aplikacji jest informowanie użytkowników Facebooka o tym, kto ostatnio odwiedzał ich profil. Prawdziwym celem programów jest jednak dostarczanie ich twórcom zysków z reklam wyświetlanych w serwisie. Fałszywki są tak skonstruowane, aby zwabić jak najwięcej osób. Niektóre z nich, żeby być bardziej wiarygodnymi, oferują nawet zdjęcia użytkowników serwisu. W praktyce jednak żadna z aplikacji nie działa poprawnie, a przyciski odsyłają do kolejnej strony z reklamami.

Rik Ferguson ostrzega, że nie istnieje żadna oficjalna funkcja, która pokazywałaby kto ostatnio odwiedził dany profil na Facebooku. Administratorzy serwisu zablokowali w ostatnim czasie możliwość wysyłania bezpośrednich powiadomień o aplikacjach do użytkowników. Niestety, twórcy aplikacji Stalk-my-profile stworzyli program, który pozwolił na obejście zabezpieczeń.

Reklama

Pracownicy Facebooka usunęli też samą nieuczciwą aplikację, ale jak twierdzi Ferguson, najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie silnika, który kontrolowałby pojawiające się programy. Facebook musiał rozwiązać podobny problem już w lutym tego roku i jak twierdzi Ferguson, dopóki pracownicy nie wprowadzą ograniczeń i kontroli dla pojawiających się nowych aplikacji, walka z problemem to marnowanie czasu.

W lutym tego roku Ferguson wykrył również inną aplikację, wykorzystującą funkcję 'Like" używaną przez portal Facebook. Aplikacja była oczywiście niczym innym jak tylko linkiem odsyłającym użytkowników do strony zwanej 'Zwinky', która również zarabiała na reklamach.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: ferguson | Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy