W szkołach lubią sieć

Do 2006 r. na jeden komputer z dostępem do internetu będzie przypadało 10 uczniów, czyli o 16 mniej niż obecnie - obiecuje ministerstwo edukacji. Do końca czerwca szkoły mogą skorzystać z oferty promocyjnej i za stałe łącze internetowe płacić tylko złotówkę miesięcznie. W tej chwili jeden komputer z dostępem do internetu przypada na 26 uczniów.

"Najlepsza sytuacja jest na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie 21 uczniów może korzystać z jednego komputera, gorzej jest w dużych miastach, tu do komputera przypisanych jest aż 28 osób" - powiedział na środowej konferencji prasowej Arkadiusz Stefan z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Dodał, że w najbliższych 3 latach sytuacja powinna znacznie się poprawić. "Dostaliśmy pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, które zostaną przeznaczone na zakup ponad 20 tys. komputerów, które trafią do szkół" - zapowiedział. Zaznaczył, że za unijne pieniądze zakupione zostaną nie tylko pracownie komputerowe, ale także komputery do bibliotek szkolnych, tak by uczniowie mogli z nich korzystać poza lekcjami.

Reklama

Z danych MENiS zebranych pod koniec sierpnia 2004 r. wynika, że ponad połowa polskich szkół ma stałe łącze internetowe. "Bez niego trudno wyobrazić sobie, że uczniowie i nauczyciele będą korzystać z internetu, nie obawiając się kosztów" - powiedział Stefan.

Obecnie szkoły mogą skorzystać z oferty promocyjnej i podłączyć neostradę za złotówkę (miesięczna opłata za korzystanie z internetu do lipca będzie wynosiła złotówkę, potem wzrośnie do 59 zł; w standardowej taryfie neostrada kosztuje 149 zł miesięcznie).

W 2001 r. na jeden komputer z internetem przypadało 50 uczniów, w 2002 r. - 40, a rok później 31.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoly | edukacja | szkoły | MEN | komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama