Wartość Marka Zuckerberga drastycznie spadła. Zbiera żniwo afer Facebooka?

Wygląda na to, że ostatecznie wszystkie afery związane z Facebookiem w końcu odbiją się na serwisie, a przynajmniej jego właścicielu, bo jak się właśnie okazuje, jego wartość spadła właśnie o 15 miliardów dolarów.

Kończący się właśnie rok upłynął nam pod znakiem poważnych problemów największego serwisu społecznościowego - wielki skandal z Cambridge Analytica, czyli bezprawnym wykorzystaniem danych ok. 87 milionów użytkowników Facebooka, luki w zabezpieczeniach i nawet 50 mln wykradzionych tokenów bezpieczeństwa, później kolejny atak hakerski na dane 14 mln użytkowników, a następnie doniesienia o wykorzystywaniu FB do handlu ludźmi czy szerzenia dezinformacji i wiadomości pełnych nienawiści, co doprowadziło do wielu aktów przemocy na terenie Libii.

Reklama

Mówiąc krótko, Facebook nie zapamięta roku 2018 jako udanego, bo chociaż początkowo wydawało się, że użytkownicy w ogóle nie reagują na te doniesienia, to w końcu widzimy pierwsze objawy otrzeźwienia - okazuje się bowiem, że wartość szefa Facebooka spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 15 miliardów dolarów.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że ten wciąż jest 6. najbogatszym człowiekiem świata, ale spadek ze styczniowych 75 miliardów musi być dla niego bardzo bolesny (przynajmniej wizerunkowo), szczególnie że tak dużo nie straciła w tym roku żadna inna osoba znajdująca się na liście 500 najbogatszych ludzi świata. 

Zresztą pewną tendencję widać było już w lipcu, kiedy to okazało się, że analitycy firmy mocno przeszacowali prognozowane dochody za drugi kwartał, bo ten okazał się okresem z najwolniejszym w historii przyrostem użytkowników i Facebook zaliczył ogromny spadek na giełdzie - 24% w ciągu jednego dnia, co było amerykańskim rekordem.

Podsumowując, Bloomberg szacuje obecną wartość Marka Zuckerberga na ok. 57 miliardów dolarów, co daje mu wspomnianą szóstą pozycję - zaraz przed meksykańskim magnatem biznesowym Carlosem Slimem i za założycielem grupy modowej Inditex, Amancio Ortegą. Na szczycie zestawienia pozostaje niezmiennie CEO Amazona, czyli Jeff Bezos, z wynikiem 132 miliardów dolarów.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot/Fot. techspot i Wikimedia Commons

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy