Watykan idzie w nowe technologie. Będą m.in. streamy na żywo
Z okazji Roku Świętego 2025, który ma przyciągnąć do Rzymu nawet 33 mln pielgrzymów, Watykan zainwestował w nowoczesne technologie, aby umożliwić wiernym zdalny dostęp do miejsc kultu. Wśród innowacji znajdują się streaming na żywo z grobu św. Piotra, inauguracji Roku Jubileuszowego 2025 oraz wirtualne zwiedzanie bazyliki św. Piotra.
Papież Franciszek jeszcze dziś otworzy streaming na żywo z grobu św. Piotra, dzięki czemu pielgrzymi z całego świata, którzy nie mogą przyjechać do Rzymu, będą mogli „poczuć się częścią globalnej wspólnoty katolickiej”. Jak informuje Watykan, inicjatywa ma na celu połączenie wiernych z miejscami świętymi, zwłaszcza w czasie Roku Świętego 2025 ogłoszonego bullą Spes non confundit.
Rok Jubileuszowy albo Rok Święty to w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga. Rok Jubileuszowy 2025, który będzie odbywał pod hasłem Pielgrzymi nadziei i obejmie m.in. kanonizację Carlo Acutisa, czyli słynnego „boskiego influencera”, rozpocznie 24 grudnia 2024 roku, zakończy 6 stycznia 2026 roku.
Burzenie muru i otwarcie Świętych Drzwi
Jego inaugurację, czyli symboliczne otwarcie Świętych Drzwi w bazylice św. Piotra, też będzie można oglądać na żywo. Wyjaśnijmy tu krótko, że w okresie pomiędzy jubileuszami drzwi są zamknięte i od środka kościoła zasłania je mur, budowany po zakończeniu poprzedniego i burzony przed otwarciem następnego roku świętego.
Wiąże się to z tradycją czasów, kiedy odpust w kościele katolickim można było uzyskać tylko udając się w pielgrzymkę do Rzymu - przejście przez drzwi było symbolicznym odpuszczeniem wszystkich grzechów. Wydarzenie wciąż cieszy się jednak ogromną popularnością, dlatego Watykan postanowił też ułatwić życie wszystkich chętnym do przejścia przez Drzwi Święte i uruchomił elektroniczną rejestrację, która pozwoli zarezerwować dzień i porę odwiedzin.
Wirtualne zwiedzanie Bazyliki św. Piotra i aplikacja
Watykan nie ogranicza się jednak tylko do transmisji na żywo i rejestracji online, bo korzystając z technologii sztucznej inteligencji, stworzył również oszałamiającą trójwymiarową replikę bazyliki św. Piotra, która pozwoli wirtualnym odwiedzającym na dokładne zwiedzanie tego renesansowego skarbu. Dzięki tej technologii użytkownicy będą mogli eksplorować każdy zakątek bazyliki, zaprojektowanej przez takich mistrzów jak Michał Anioł czy Gian Lorenzo Bernini.
Watykan planuje również uruchomić specjalną aplikację, która pomoże pielgrzymom poruszać się po Rzymie, wskazując miejsca, gdzie można uzyskać odpust, w tym w innych bazylikach, takich jak San Giovanni in Laterano, Santa Maria Maggiore czy San Paolo Fuori le Mura.