Znaleziony wrak mógł należeć do jednego z wielkich odkrywców

Archeolodzy z Portugalii i Kenii twierdzą, że wrak statku znaleziony w pobliżu najdalej na południe wysuniętej części wybrzeża Afryki może być pozostałością portugalskiego statku, który prawdopodobnie zatonął podczas ostatniej podróży słynnego odkrywcy Vasco da Gamy.

Czy odkryty statek należał do flotylli Vasco da Gamy? (obraz podróżnika z 1838 r.)
Czy odkryty statek należał do flotylli Vasco da Gamy? (obraz podróżnika z 1838 r.)Wikimedia Commons

Historia sięga 2013 r., kiedy to u południowo-wschodniego wybrzeża Kenii, w pobliżu miasta Malindi, znaleziono zatopiony statek. Znajdował się zaledwie 500 m od brzegu i tylko 6 metrów pod wodą. Ale mimo to jego zbadania okazało się nie lada wyzwaniem, zarówno ze względu na lokalizację, jak i stan. Badacze uważają, że zatonął ok. 500 lat temu i osiadł na rafie koralowej.

W ciągu ostatniej dekady udało się wydobyć z jednostki kilka artefaktów, takich jak kły słoniowe, czy sztabki miedzi. Mają one wskazywać na portugalskie pochodzenie. Wykonano także kilka niewielkich wykopów, które pozwoliły wydobyć z dna deski z kadłuba statku. Na podstawie pozyskanych dowodów uznaje się, że może być to galeon São Jorge, który brał udział w trzeciej, ostatniej wyprawie Vasco da Gamy.

Dotychczasowe odkrycia zostały opisane w opublikowanym 18 listopada 2024 r. artykule naukowym w czasopiśmie Journal of Maritime Archaeology. Czy odkryty statek rzeczywiście wchodził w skład floty znanego podróżnika? Naukowcy planują przeprowadzić kolejne badania, aby ostatecznie potwierdzić tę hipotezę. Jeśli uda się udowodnić, że to szczątki São Jorge może to być jedno z większych odkryć w ostatnich latach.

To dzięki niemu Portugalia miała silną pozycję handlową na Oceanie Indyjskim

Vasco da Gama był portugalskim odkrywcą, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii, opływając Afrykę od południa, za co przyznano mu tytuł „Admirała Mórz Indyjskich”. Pierwsza wyprawa rozpoczęła się 4 lipca 1497 r. Choć początkowa część trasy (do Przylądka Dobrej Nadziei) była znana, to wyprawa nie była łatwa. Żeglarz musiał mierzyć się z buntami załogi, którą w dużej mierze tworzyli więźniowie, a nie miłośnicy otwartych wód, sztormami oraz szkorbutem. Ze 170 marynarzy, do Portugalii wróciło 55.

Kolejna podróż odbyła się w 1502 r. Król wysłał 20 okrętów, aby zabezpieczyć interesy portugalskie i zagarnąć siłą towary, których nie udało się pozyskać drogą pokojową. Na trzecią, ostatnią wyprawę został wysłany w 1524 r. Miał zastąpić skorumpowanego wicekróla posiadłości portugalskich Eduardo de Menezesa. Da Gama zachorował jednak na malarię i zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia w Kalikacie (Kozhikode), indyjskim mieście portowym, które podbił podczas drugiej wyprawy.

Został pochowany w kościele św. Franciszka w Koczin, pierwszej katolickiej świątyni w Indiach. Do Portugalii jego szczątki przeniesiono w 1539 r. Obecnie sarkofag znajduje się w Klasztorze Hieronimitów w Belém, na zachodnim przedmieściu Lizbony.

Literatura: F. Castro et al, The Ngomeni Shipwreck and Portuguese Indian Route Ships, Journal of Maritime Archaeology(2024).DOI: 10.1007/s11457-024-09431-5

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas