WhatsApp to raj dla oszustów - dane nie pozostawiają wątpliwości

Dane zgromadzone przez Kaspersky Lab bezlitośnie pokazują, że użytkownicy aplikacji WhatsApp są najczęstszymi ofiarami oszustw. Inne komunikatory są o wiele bezpieczniejsze. Czas na zmianę?

Kaspersky Lab to rosyjskie przedsiębiorstwo znane przede wszystkim ze swojej działalności w segmencie cyberbezpieczeństwa. Dzięki osobom, które używają ich programu antywirusowego udało się firmie zebrać dane na temat najbardziej narażonych na wymuszenia użytkowników komunikatorów internetowych. Okazało się, że do tej grupy należą głównie osoby korzystające z aplikacji WhatsApp.

Dane rosyjskiego przedsiębiorstwa pochodzą z zebranych raportów autorskiego antywirusa od grudnia 2020 do maja 2021, który blokował próby wyłudzenia. Okazało się, że w 89,6 proc. przypadków platformą wykorzystaną do próby oszustwa była aplikacja Facebooka - WhatsApp. Na drugim miejscu, z o wiele niższym wynikiem 5,6 proc., pojawił się Telegram. Antywirus każdego dnia miał blokować średnio 480 ataków phishingowych, czyli takich, które miały na celu wykraść dane osobowe.

Reklama

"Statystyki pokazują, że phishing w komunikatorach internetowych jest jedną z najbardziej popularnych metod wykorzystywanych wśród oszustów. Tak jest ze względu na popularność tego typu aplikacji oraz łatwą możliwość użycia wbudowanych narzędzi, by przeprowadzić atak. Czujność połączona z antyphishingową technologią to najlepsza metoda na zapobiegnięcie działań oszustów". -  skomentowała sprawę Tatyana Shcherbakova, starszy analityk firmy Kaspersky.

Statystyki są tak niekorzystne dla WhatsAppa po części dlatego, że jest to najbardziej popularny komunikator. Zatem baza potencjalnych ofiar jest dla oszustów bardzo atrakcyjna.

-------------------------------------------------

WhatsApp -warto przeczytać:

WhatsApp - wystarczy, że mają twój numer telefonu

WhatsApp z kolejną ciekawą funkcją

WhatsApp - nowa forma weryfikacji konta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kaspersky Lab | whatsapp | telegram

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy