WiFi będzie wymiatać. Jaki router najlepszy do światłowodu?

Internet światłowodowy to nowoczesny, szybki i stabilny rodzaj połączenia sieciowego. W Polsce sieć światłowodowa stale się rozwija, co sprawia, że coraz więcej gospodarstw jest w zasięgu tej technologii. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje światłowód, potrzebny jest odpowiedni router. Jaki router do światłowodu wybrać? Co musi mieć dobry router do światłowodu?

Jaki internet światłowodowy do domu?

Wśród wielu ofert na rynku, trudno wybrać, jaki internet światłowodowy do domu będzie najlepszy. W dużej mierze zależy od liczby domowników, intensywności korzystania przez nich z sieci i tego, do czego ją wykorzystują. Najwięksi dostawcy internetu w Polsce (m.in. Orange, Inea, Plus i Netia) najczęściej oferują trzy prędkości światłowodu

Reklama
  • prędkość pobierania do 300 Mb/s i prędkość wysyłania do 50 Mb/s;
  • prędkość pobierania do 600 Mb/s i prędkość wysyłania do 100 Mb/s;
  • prędkość pobierania do 1 Gb/s i prędkość wysyłania do 300 Mb/s.

Jeżeli z internetu światłowodowego w domu chcemy korzystać w celach służbowych, a łącze może być w tym samym momencie obciążone eksploatacją wielu użytkowników, warto zdecydować się na wyższy pakiet. W tym przypadku prędkość pobierania w zakresie 600 Mb/s lub 1 Gb/s powinna być odpowiednia. Z kolei dla jednej osoby, która głównie przegląda media społecznościowe i ogląda filmy, warto rozważyć wybór wolniejszego pakietu - do 300 Mb/s.

Dobry router do światłowodu. Co musi mieć?

Trzeba pamiętać, że tylko wysokiej jakości router pozwoli w pełni wykorzystać możliwości internetu światłowodowego. Urządzenia te są specjalnie przystosowane tak, by oferować stabilne połączenie i obsługiwać szybkie łącza. Routery do światłowodu oferują bardzo wysokie przepustowości - najczęściej od 1 Gb/s wzwyż.

Przy wyborze routera do światłowodu należy zwrócić uwagę na standardy WiFi. Najlepiej celować w modele najnowsze, a więc obsługujące standard Wi-Fi 6 i Wi-Fi 5. Starsze urządzenia zapewniają wolniejsze i mniej stabilne działanie. Ważne jest również dostępne pasmo częstotliwości. Routery działające wyłącznie w paśmie 2,4 GHz są już przestarzałe. Obecnie popularnością cieszą się wersje DualBand z częstotliwością 5 GHz, a także kompatybilne z najnowszym standardem 6 GHz.

Do tego dochodzą jeszcze poszczególne elementy wyposażenia, takie jak anteny zewnętrzne, porty LAN, WAN i USB. Wiele osób zwraca ponadto uwagę na wygląd routerów. Producenci często dbają o to, aby ich urządzenia były nie tylko wydajne, ale też ładne dla oka.

Jaki router do światłowodu wybrać?

Jeżeli nie wiesz, jaki router do światłowodu wybrać, możesz zapoznać się ze specjalnymi rankingami popularności. Zawierają modele, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących. Oto kilka propozycji:

  • TP-LINK Archer C64 - niedrogi router do światłowodu,
  • ASUS RT-AX1800U - router dla graczy do światłowodu,
  • Huawei AX3 WS7200-20 - dobry router do światłowodu do 300 złotych.
  • TP-Link Archer AX72 - dobry router do światłowodu do 400 złotych,
  • ASUS 4G-AX56 - bardzo dobry router do światłowodu do 800 złotych,
  • Synology RT2600ac - router do światłowodu do domu lub biura.

Zobacz także:

Wszystko jest bezprzewodowe i WiFi. Czy warto inwestować w Ethernet?

Ktoś kradnie WiFi? Oto skuteczne sposoby na złodzieja sieci

Jak wejść na Wi-Fi bez hasła? Sprawdzony sposób i tajny kod

Starlink już niedługo będzie dostępny w smartfonach z LTE

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światłowód | Internet | WiFi | router
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy