Wikipedia zablokowała możliwość edytowania dla użytkowników Neostrady
Wikipedia na rok uniemożliwiła edycje haseł dla niezalogowanych użytkowników korzystających z Neostrady. To ponad 500 tys. internautów. Nadal mogą przeglądać Wikipedię, ale bez zalogowania nie będą uczestniczyć w jej tworzeniu. Co doprowadziło do blokady?
"Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych. Jako że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora" - czytamy w oświadczeniu Wikipedii.
Łącznie zablokowanych zostało 524 228 adresów IP usługi Neostrada. Podobnie jak w 2012 roku blokada ma charakter globalny - oznacza to, że niezalogowani użytkownicy nie mogą edytować żadnej wersji językowej Wikipedii ani żadnego innego projektu Wikimedia. Mimo blokady edycja projektów Wikimedia wciąż jest możliwa, wystarczy tylko posiadać konto użytkownika. Aby je założyć, należy nawiązać kontakt z dowolnym z administratorów bądź przesłać maila z prośbą o utworzenie konta na adres info-ban-pl@wikimedia.org.
Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" globalna blokada jest reakcją na działania... jednego internauty, którego rzekomo nie udało się powstrzymać przed umieszczaniem niestosownych treści w edytowanych wpisach.