Wirtualny serwer prywatny VPS? Kiedy i dlaczego warto skorzystać z tej opcji hostingu?

O ile teoretycznie możliwe jest prezentowanie strony internetowej w sieci przy wykorzystaniu zasobów własnego laptopa, o tyle w praktyce służą do tego usługi hostingowe. Użytkownik udostępnia swoją witrynę w internecie, korzystając z zasobów technicznych operatora, a operator gwarantuje klientowi ciągły dostęp do www, bezpieczeństwo danych oraz dobrej jakości serwery. Oczywiście hosting realizowany jest na wiele sposobów – spośród nich można wyodrębnić VPS, czyli wirtualny serwer prywatny. Kiedy wybrać to rozwiązanie? Jakie są cechy VPS? Dlaczego warto zainteresować się właśnie takim hostingiem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

materiały promocyjne partnera

Hosting VPS - na czym polega ta usługa?

Znani na rynku operatorzy internetowi najczęściej dają swoim klientom do wyboru trzy rozwiązania hostingowe:

  • hosting współdzielony;
  • prywatne serwery wirtualne;
  • serwery dedykowane.

Serwery dedykowane to fizyczne maszyny w pełni dostępne dla klienta, który wykupił taką usługę. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla większych organizacji obsługujących duże ilości danych, zwłaszcza wrażliwych. Hosting współdzielony, natomiast, jest przeznaczony dla witryn, które nie odnotowują więcej niż kilkaset wizyt dziennie oraz dla użytkowników niezainteresowanych administrowaniem serwerem. Z kolei serwery VPS (ang. Virtual Private Server) to opcja pośrednia, o wiele tańsza niż serwery dedykowane, a jednocześnie bardziej zaawansowana niż hosting współdzielony i umożliwiająca zarządzanie zasobami.

Kiedy warto zainteresować się VPS? Dla kogo przeznaczona jest ta usługa?

Wirtualny serwer prywatny ma własny system plików, dystrybucji i użytkowników. Można na nim zainstalować dowolny zestaw programów. Dlatego hosting VPS jest droższy niż hosting współdzielony, zapewniając jednocześnie większą swobodę obsługi, a w szczególności dając możliwość administrowania. Na VPS warto się zdecydować, gdy twój sklep lub witryna internetowa ma setki odwiedzin dziennie - korzystanie z hostingu współdzielonego do obsługi tego rodzaju ruchu może nie być wystarczające. Wirtualny serwer prywatny to doskonałe rozwiązanie także dla:

  • deweloperów tworzących własne oprogramowanie;
  • użytkowników posiadających własny serwer pocztowy;
  • użytkowników, którzy chcą nauczyć się administrowania serwerem.

Do zarządzania VPS nie jest wymagane stosowanie dodatkowych narzędzi. Do obsługi serwera można używać poleceń Linux, wpisywanych w okienko konsoli, jednak mimo to wielu użytkowników decyduje się na korzystanie z bardziej przyjaznego, dedykowanego oprogramowania, takiego jak panel Plesk Obsidian

Panel Plesk - popularne narzędzie do zarządzania VPS

Konsola i polecenia systemu Linux to tradycyjny sposób radzenia sobie z administrowaniem VPS, ale nie najbardziej przyjazny dla użytkownika. Obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania serwerami wirtualnymi jest panel Plesk Obsidian, który zapewnia prostą obsługę i wiele przydatnych funkcji ułatwiających zarządzanie. Największymi zaletami panelu Plesk są:

  • możliwość konfiguracji środowiska programistycznego;
  • automatyczna implementacja z lokalnego repozytorium Git lub zdalna z GitHub, Bitbucket itp.;
  • uwierzytelnianie dwuetapowe;
  • ochrona antyspamowa i antywirusowa;
  • możliwość tworzenia kopii zapasowych;
  • eksport kopii plików na konto Dropbox lub na zewnętrzny serwer FTP.

Kolejną zaletą panelu Plesk jest możliwość nadawania użytkownikom różnych stopni dostępu, w zależności od roli przypisanej im przez administratora serwera.

Dobry VPS - co to oznacza?

Warto podkreślić, że VPS nie jest usługą identyczną w przypadku każdego z operatorów. Oferty dostawców usług internetowych są zróżnicowane. W ramach hostingu VPS zwykle do wyboru są dwa, trzy, a nawet cztery pakiety, które często różnią się od siebie:

  • pojemnością dysku - użytkownik może wybrać np. 40, 80 czy 240 GB;
  • pojemnością pamięci RAM;
  • procesorami (producent, liczba rdzeni, częstotliwość taktowania);
  • liczbą adresów IP.

Oczywiście poza parametrami technicznymi oczekiwania użytkowników wobec VPS obejmują również technologię wirtualizacji wysokiego standardu, odpowiedni system operacyjny czy dysk SSD (najlepiej oparty o technologię NVMe - te obecnie uważane są za jedne z najlepszych). Dla klientów ważne jest również zapewnienie nieprzerwanego dostępu do usług.


materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy