Wirus może uszkodzić podzespoły komputera?
Na wielu forach internetowych można znaleźć informacje o rzekomych uszkodzeniach komputerów przez szczególnie złośliwe wirusy. Jak wygląda prawda? Redakcja "PC Format" sprawdziła tę informację.
Niestety, niektórzy producenci płyt głównych zamiast mocować układ pamięci Flash BIOS-u w podstawce (co pozwala na łatwą wymianę układu Flash BIOS), wlutowywali go na stałe, co w wyniku ataku wirusa zmuszało użytkownika do wymiany płyty głównej. W tym kontekście można zatem stwierdzić, że wirus uszkodził sprzęt, choć faktycznie "tylko" zamazał dane w układzie pamięci BIOS u. Wirus CIH jest już skutecznie likwidowany przez wszystkie aktualnie dostępne rozwiązania zabezpieczające.
Idzie nowe
Niestety 18 października 2011 roku firma Kaspersky Lab poinformowała o wykrytym przez analityków zagrożeń złośliwym kodzie mającym możliwości rootkita zdolnego do przeprowadzenia infekcji BIOS-u. Pełny kod tego szkodnika nie jest jeszcze ukończony, niemniej okazało się, że potrafi on zainfekować BIOS wyprodukowany przez firmę Award. Warto tutaj podkreślić istotną różnicę między zamazywaniem BIOS-u (co robił CIH/Chernobyl), a wstrzyknięciem złośliwego, wykonywalnego kodu do pamięci BIOS-u.
W tym drugim wypadku agresor może zyskać kontrolę nad danym komputerem, zanim jeszcze zostanie uruchomiony jakikolwiek system operacyjny. Jednak w dalszym ciągu trudno mówić o rzeczywistym uszkodzeniu sprzętu. Użytkownicy korzystający z aktualnych rozwiązań zabezpieczających powinni być na tego typu infekcje przygotowani.
Między bajki można natomiast włożyć opowieści o tym, że wirus uszkodził np. monitor, klawiaturę, procesor czy inny sprzętowy i niezawierający edytowalnej pamięci (którą można ewentualnie podmienić lub zamazać) komponent komputera.
Wirus może uszkodzić podzespoły komputera? FAŁSZ
MK, AW, DH
Czy telefon robi lepsze zdjęcia niż aparat? Czy Windows potrzebuje antywirusa? Czy Intel jest lepszy od AMD? Odpowiedzi na te i inne pytania w najnowszym numerze "PC Format 12/2011". Zobacz spis treści