Wirus może uszkodzić podzespoły komputera?

Na wielu forach internetowych można znaleźć informacje o rzekomych uszkodzeniach komputerów przez szczególnie złośliwe wirusy. Jak wygląda prawda? Redakcja "PC Format" sprawdziła tę informację.

Wirus jest programem komputerowym i nie może uszkodzić żadnego komponentu sprzętowego komputera, choć oczywiście jest zdolny do uszkodzenia danych (np. zniszczenia plików na dysku twardym). Na przykład fakt usunięcia danych z dysku twardego przez złośliwy kod jest przez wielu użytkowników interpretowany jako uszkodzenie dysku. Kiedyś dość duże spustoszenie w portfelach użytkowników spowodował wirus CIH (inne nazwy to Win95.CIH lub Chernobyl), który potrafił nadpisać i tym samym zniszczyć zawartość pamięci Flash BIOS-u, co skutecznie uniemożliwiało korzystanie z komputera do czasu zainstalowania nowego BIOS-u.

Niestety, niektórzy producenci płyt głównych zamiast mocować układ pamięci Flash BIOS-u w podstawce (co pozwala na łatwą wymianę układu Flash BIOS), wlutowywali go na stałe, co w wyniku ataku wirusa zmuszało użytkownika do wymiany płyty głównej. W tym kontekście można zatem stwierdzić, że wirus uszkodził sprzęt, choć faktycznie "tylko" zamazał dane w układzie pamięci BIOS u. Wirus CIH jest już skutecznie likwidowany przez wszystkie aktualnie dostępne rozwiązania zabezpieczające.

Idzie nowe

Niestety 18 października 2011 roku firma Kaspersky Lab poinformowała o wykrytym przez analityków zagrożeń złośliwym kodzie mającym możliwości rootkita zdolnego do przeprowadzenia infekcji BIOS-u. Pełny kod tego szkodnika nie jest jeszcze ukończony, niemniej okazało się, że potrafi on zainfekować BIOS wyprodukowany przez firmę Award. Warto tutaj podkreślić istotną różnicę między zamazywaniem BIOS-u (co robił CIH/Chernobyl), a wstrzyknięciem złośliwego, wykonywalnego kodu do pamięci BIOS-u.

Reklama

W tym drugim wypadku agresor może zyskać kontrolę nad danym komputerem, zanim jeszcze zostanie uruchomiony jakikolwiek system operacyjny. Jednak w dalszym ciągu trudno mówić o rzeczywistym uszkodzeniu sprzętu. Użytkownicy korzystający z aktualnych rozwiązań zabezpieczających powinni być na tego typu infekcje przygotowani.

Między bajki można natomiast włożyć opowieści o tym, że wirus uszkodził np. monitor, klawiaturę, procesor czy inny sprzętowy i niezawierający edytowalnej pamięci (którą można ewentualnie podmienić lub zamazać) komponent komputera.

Wirus może uszkodzić podzespoły komputera? FAŁSZ

MK, AW, DH

Czy telefon robi lepsze zdjęcia niż aparat? Czy Windows potrzebuje antywirusa? Czy Intel jest lepszy od AMD? Odpowiedzi na te i inne pytania w najnowszym numerze "PC Format 12/2011". Zobacz spis treści

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: PC Format
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama