Wojna w Izraelu i apel Elona Muska. "Trzymajcie się blisko prawdy"

W związku z wojną w Izraelu w internecie pojawia się bardzo dużo niepotwierdzonych i wprowadzających w błąd informacji. Jedną z nich jest fałszywy komunikat prasowy rzekomo wydany przez Biały Dom powielający nieprawdziwe informacje na temat amerykańskiej pomocy dla Izraela. Miałaby ona wynieść 8 miliardów dolarów.

W internecie pojawiają się niepotwierdzone informacje na temat wojny w Izraelu
W internecie pojawiają się niepotwierdzone informacje na temat wojny w Izraelu MAHMUD HAMS/AFP/East NewsEast News

Wojna w Izraelu i natłok wiadomości w internecie

Bardzo szybko w internecie rozpowszechnione zostało nieprawdziwe oświadczenie Białego Domu dotyczące pomocy Bidena dla Izraela. Co więcej, artykuł rozpowszechniający te informacje znalazł się na szczycie wyników wyszukiwania Google, mimo że nigdzie nie znajdujemy potwierdzenia na rzekomą pomoc wystosowaną przez Biały Dom.

Jak podaje serwis NBC News, na podstawie fałszywej informacji prasowej powstały całe artykuły opublikowane przez kilka serwisów internetowych. W dalszym ciągu treści te są wyświetlane w widocznym miejscu w wynikach wyszukiwania, dlatego należy pamiętać o tym, że nie wszystko, co widzimy w internecie, jest prawdą. Fałszywa informacja prasowa Białego Domu jest idealnym przykładem tego, jaką rolę odgrywa dezinformacja w obliczu wojny w Izraelu.

Wydaje się, że fałszywy dokument został spreparowany z użyciem lipcowej notatki z tego roku, w której Joe Biden zapowiedział pomoc dla Ukrainy w wysokości 400 milionów dolarów. Fałszywy dokument prasowy pojawił się w mediach społecznościowych, popularność zyskał zwłaszcza na platformie X, jednak nigdy nie został opublikowany na oficjalnej stronie Białego Domu ani w Federalnym Rejestrze dokumentów prezydenckich.

Spreparowany komunikat zaczął krążyć po platformach mediów społecznościowych. Nawet zweryfikowane konta zaczęły udostępniać wprowadzające w błąd zdjęcie. Wiele z tych postów zawierających fałszywe stwierdzenia zyskało setki tysięcy wyświetleń.

Platforma X boryka się z tym problemem od dawna

W sprawę włączył się osobiście właściciel platformy X, Elon Musk, apelując do użytkowników, aby „trzymali się blisko prawdy”. Nawoływał użytkowników do trzymania się faktów oraz niepowielania informacji z anonimowych źródeł, w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat wojny w Izraelu.

Nie tylko X stał się platformą, która posłużyła rozpowszechnieniu fałszywego dokumentu. Spreparowany komunikat prasowy Białego Domu pojawił się również na TikToku oraz już w mniejszym stopniu na innych portalach społecznościowych po tym, jak niekontrolowanie rozlał się po X.

Co więcej, wyszukiwarki internetowe, w tym Google, ułatwiły znalezienie fałszywych wiadomości wyglądających na prawdziwe oświadczenie Białego Domu. Według oficjalnego komunikatu Joe Biden rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu na temat „bezprecedensowego i przerażającego ataku”. Biały Dom zapowiedział, że Izrael jako sojusznik otrzyma wsparcie wojskowe w nadchodzących dniach, ale nie wystosował oficjalnego komunikatu na temat pomocy finansowej wynoszącej 8 miliardów dolarów.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczneAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas