Z cyfrowego prawa jazdy korzysta już ponad milion polskich kierowców

W grudniu ubiegłego roku w życie weszły przepisy, w ramach których zwolnieni zostaliśmy z obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy, ale jednocześnie dostaliśmy możliwość korzystania z cyfrowej wersji dokumentu.

W aplikacji mObywatel dostępne jest mPrawo jazdy, czyli właśnie cyfrowy dokument potwierdzający nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Oczywiście tak jak wspomnieliśmy wcześniej, korzystanie z niego nie jest zupełnie dobrowolne, bo nie mamy już obowiązku okazywania prawa jazdy w jakiejkolwiek formie i podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzają nasze dane w swoim systemie. Niemniej ministerstwo zachęcało do jego pobrania, m.in. za pomocą kilku ciekawych funkcji, jak licznik punktów (aktualizacja odbywa się codziennie około godziny 6:00), który pomaga śledzić zgromadzone „karniaki”.

Reklama

Co więcej, mPrawo jazdy może okazać się przydatne podczas innych sytuacji, jak wypożyczanie samochodu, potwierdzanie uprawnień do prowadzenia pojazdów pracodawcy, zakup ubezpieczenia czy kolizja drogowa, podczas której nie decydujemy się na wezwanie policji, czyli wszędzie tam, gdzie druga strona nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania naszego słowa. I wygląda na to, że Polacy dali się przekonać temu tłumaczeniu, bo jak się dziś dowiadujemy już ponad milion kierowców w naszym kraju korzysta z cyfrowej wersji swojego dokumentu: - mPrawo Jazdy jest dostępne w mObywatelu od 5 grudnia 2020 r. W weekend milionowy kierowca pobrał swoje mPrawo Jazdy. W sumie z tego dokumentu korzysta już 1 006 522 użytkowników. mObywatela w swoich telefonach ma 2 343 286 Polaków.

Przy okazji warto wspomnieć, że aplikacja mObywatel to nie tylko mPrawo jazdy, ale jak twierdzi witryna rządowa prawdziwy wirtualny portfel, w którym znajdziemy też inne dokumenty, jak:

  • mTożsamość - cyfrowa wersja danych z dowodu osobistego, z której można korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie;
  • mPojazd - cyfrowa wersja dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu i na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetla komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe są także dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego;
  • eRecepty - szybka realizacja recept z ekranu telefonu;
  • zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19.

Warto jednak pamiętać, że do korzystania z aplikacji mObywatel wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Władze zapewniają też, że dane przechowywane w naszym telefonie są szyfrowane i certyfikowane, czyli jednocześnie pewne i bezpieczne, nawet kiedy zgubimy nasze urządzenie. A to dlatego, że dostęp do aplikacji uzyskujemy dopiero po odblokowaniu smartfona, który najczęściej w jakiś sposób chronimy oraz dodatkowego hasła, które ustawiamy podczas aktywacji aplikacji mObywatel.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy