Założyciel Wikipedii chce walczyć z fałszywymi informacjami

Twórca Wikipedii, Jimmy Wales zaangażował się w prace nad systemem, który ma umożliwić zapobieganie wprowadzaniu nieprawdziwych informacji do internetowej encyklopedii.

Przyczyną jego zaangażowania w tak zwane Flagged Revisions jest zmiana informacji o amerykańskim senatorze Edwardzie (Tedzie) Kennedym, według której senator i jego kolega Robert Byrd zmarli po obiedzie urządzonym na cześć obejmującego urząd prezydenta Baracka Obamy.

W rzeczywistości stan senatora Kennedy'ego już krótko po przewiezieniu do szpitala zaczął się poprawiać. Byrd również został wyprowadzony z sali, ale jego pracownicy zdementowali informacje o rzekomych problemach medycznych. Dzięki systemowi Flagged Revisions nieprawdziwa informacja nie ukazała się online -pisze Wales w swoim komunikacie.

Reklama

Wales popiera system,w którym bieżące zmiany w artykułach w Wikipedii mogą być dokonywane jedynie przez zarejestrowanych i uznanych za godnych zaufania członków społeczności. Wszystkie inne zmiany są odsyłane do kolejki i sprawdzane przez redaktora. Zanim jednak taka zmiana uzyska akceptację, mogą pojawić się znaczne opóźnienia, sięgające nawet trzech tygodni.

W systemie preferowanym przez Walesa zmienione artykuły mają trafiać do sieci w ciągu tygodnia, ponieważ nie będzie on stosowany do wszystkich wpisów. W głosowaniu za tą propozycją opowiedziało się 60 procent członków społeczności Wikipedii (biorących udział w głosowaniu).

Pewne postępy w działaniach na rzecz większego udziału użytkowników dokonały się także w internetowej encyklopedii Britannica Online. "Przedwczesne jednak były pojawiające się w tym tygodniu doniesienia mediów, według których przygotowania do uruchomienia zapowiadanej jeszcze w czerwcu 2008 roku społeczności internetowej zostały zakończone" - czytamy we wpisie w blogu Britanniki.

Można się raczej spodziewać, że w ciągu kilku tygodni stopniowo wprowadzane będą nowe funkcje, a artykuły w Britannice będą mogły być opracowywane między innymi przez użytkowników. Zmiany te byłyby jednak uprzednio sprawdzane przez redaktorów. Korzystający z encyklopedii będą mogli sprawdzić, kto i jakie informacje wniósł do danego artykułu.

HeiseOnline

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy