Zaśpiewaj (w) Operze

Ujawniono kilka szczegółów technicznych dotyczących nowej, ósmej już wersji popularnej przeglądarki Opera, która ma pojawić się w lutym. Najważniejszą zmiana będzie interfejs umożliwiający zarówno nawigowanie za pomocą głosu, jak i odsłuchiwanie zawartości wczytanych stron WWW. Ułatwi to bardzo obsługę przeglądarki osobom niedowidzącym. Oparta na technologii opracowanej przez IBM "śpiewająca" Opera będzie jednak dostępna wyłącznie w wersji windowsowej.

Aplikacja zwiększy swą przystępność dla osób z wadami wzroku pozwalając też na 10-krotne powiększenie wybranych fragmentów tekstu oraz wybór czcionki i koloru prezentacji. Niestety, nowa Opera wciąż nie będzie współpracować z oprogramowaniem do czytania tekstu wykorzystywanym przez niewidomych. Jednak i tak będzie to najbardziej "przystępna" darmowa przeglądarka internetowa na rynku.

Nowe funkcje Opery docenią nie tylko osoby borykające się z chorobami oczu. To również krok w stronę nowych, jeszcze efektywniejszych interfejsów. Zwłaszcza, że nowe rozwiązania dostępne będą także dla użytkowników urządzeń przenośnych, które przecież nie zawsze oferują wygodną klawiaturę czy myszkę. Opera 8.0 dysponować będzie zestawem około 50 komend głosowych, użytkownik będzie musiał jednak "poćwiczyć" z programem, który nie dostosuje się automatycznie do parametrów głosu. Trzeba będzie też korzystać z zestawu słuchawkowego z mikrofonem. Obsługa komend głosowych i czytanie działać będą wyłącznie w języku angielskim.

Reklama

Rozwiązania te mają pomóc Operze w zdobyciu nowej części rynku. Obecnie liczbę użytkowników tej przeglądarki w wersjach dla różnych platform szacuje się na 10 mln.

Dowiedz się więcej na temat: opera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama