ZUS przez Internet

Przekazywanie przez Internet danych do ZUS o opłaconych składkach będzie obowiązkowe dopiero w 2001 r. Małe firmy, liczące od 6 do 20 pracowników będą musiały przesyłać je elektronicznie dopiero od 1 stycznia 2002 r. - proponuje rząd.

Rządowy projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, który trafił do Sejmu powinien być rozpatrywany zaraz po wakacjach. Rząd chce, by Sejm przyjął projekt zmian najpóźniej w październiku, bo już w listopadzie według nowelizacji miałaby być złożona deklaracja roczna opłacania składek na ZUS.

Projekt zakłada, że dokumenty do ZUS będzie trzeba przekazywać przez Internet od 1 kwietnia 2001 (najwięksi pracodawcy - pow. 1000 osób), od 1 sierpnia 2001 - (zatrudniające od 100 do 1000 osób), od 1 października (od 20 do 100 osób) i 1 stycznia 2002 - firmy zatrudniające powyżej 5 osób. Firmy zatrudniające mniej osób nie będą miały obowiązku rozliczania się przez Internet.

Do tego momentu firmy będą musiały przekazywać dokumenty do ZUS w formie wydruku z programu Płatnik. Największe firmy będą musiały przekazywać wydruki zaraz po wejściu w życie ustawy, mniejsze po miesiącu, po 2 - zatrudniające od 20 do 100 a najmniejsze (6-20 pracowników) po 3 miesiącach od wejścia ustawy. Prezes ZUS Lesław Gajek przypomniał, że nowy sposób przesyłania informacji i stosowanie wydruków z programu Płatnik ma ograniczyć liczbę błędów w dokumentach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas