AMD przedłuża kooperację z IBM

Według komunikatu skierowanego do amerykańskiego nadzoru giełdowego SEC, firmy AMD i IBM przedłużyły do końca 2015 roku okres obowiązywania porozumienia w sprawie współpracy nad rozwojem technologii wytwarzania układów scalonych. W grudniu 2002 roku obydwa koncerny zawarły obszerne porozumienie, o którym oficjalnie poinformowały w styczniu 2003.

article cover
AFP

W roku 2002 AMD zmagał się ze znacznymi opóźnieniami we wprowadzaniu nowych produktów. Przykładowo, opracowana pierwotnie przez IBM technologia SOI (Silicon on Insulator) nie została - jak wcześniej zapowiadano - zastosowana po raz pierwszy w produkcji rdzenia Barton, lecz dopiero we wprowadzonych w kwietniu 2003 procesorach AMD64. Od końca stycznia 2003 inżynierowie z AMD pracują w centrum rozwojowym IBM w East Fishkill (stan Nowy Jork). Od tamtego czasu porozumienie o współpracy było wielokrotnie rozszerzane.

Porozumienie ogłoszone w 2003 roku obejmowało współpracę nad rozwojem technologii 65 nanometrów, która począwszy od 2005 roku miała być zastosowana w produkcji seryjnej z użyciem 300-milimetrowych wafli krzemowych. Okres obowiązywania porozumienia był następnie wielokrotnie przedłużany, a także rozszerzany o technologie 45, 90 nm oraz 32 nm.

W listopadzie 2005 r. AMD i IBM poinformowały o rozszerzeniu współpracy o technologię 22 nm i inne obszary technologii półprzewodnikowych, a także o przedłużeniu porozumienia do 2011 roku. Wraz z takimi firmami, jak Infineon i Micron, obydwa koncerny stworzyły też grupę roboczą na rzecz badań nad litografią EUV. Ponadto w ramach IBM Alliance koncern z Armonk współpracuje z licznymi innymi firmami nad nową technologią wytwarzania procesorów. AMD i IBM są największymi klientami producenta wafli krzemowych typu SOI - Soitec, który według własnych danych, obsługuje 80 procent światowego rynku takich wafli.

Teraz koncern z Sunnyvale zapewnił sobie współpracę z IBM do końca 2015 roku. Szczegóły samego porozumienia i ustalenia finansowe nie zostały podane do publicznej wiadomości. AMD ujawnił jednak, że co kwartał będzie uiszczał na rzecz IBM opłatę rozwojową (tzw. development fee), a ponadto także osobne opłaty licencyjne za konkretne "obszary wiedzy".

Umowa kooperacyjna (participation agreement), którą AMD chce w październiku przekazać SEC w formie niejawnego załącznika do kwartalnego sprawozdania finansowego za aktualny, trzeci kwartał rozliczeniowy, zawiera także klauzulę regulującą kwestie jej rozwiązania. Zgodnie z nią każda ze stron może wypowiedzieć umowę z podaniem przyczyny. Jako przykłady takowych podano upadłość bądź likwidację jednej z firm, a także zmianę właściciela (Change of Control), dokładniej zdefiniowanego w pełnej treści umowy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas