CeBIT: Roto Sub

Wspomniane wczoraj nowatorskie rozwiązanie głośników niskotonowych RotoSub wzbudziło duże zainteresowanie Czytelników. Przybliżamy zatem tę technologię. "Klasyczne" głośniki niskotonowe działają w technologii, w której jakość odtwarzania dźwięków zależy od ilości wprawianego w drgania powietrza. A to wymusza duże rozmiary membrany i obudowy. Zwiększanie rozmiarów w nieskończoność nie jest możliwe, zwłaszcza, że nie przynosi wyników o jakości proporcjonalnej do "wielkości". Technologia RotoSub idzie w innym kierunku. Aby zwiększyć ilość wprawianego w drgania powietrza bez powiększania głośnika wykorzystuje ruch obrotowy. W miejscu elektromagnesu zwykłego głośnika umieszczono tam bowiem wirujące rotory. Pozwala to na uzyskanie dobrej jakości przy niewielkich rozmiarach głośnika.

Dodatkowo - głośniki te można łączyć ze sobą, co polepsza jakość odtwarzania niskich tonów. Jednoczenie zaś - pojedynczy głośnik RS jest na tyle mały, ze można go umieścić w urządzeniach przenośnych - ulepszając w nich kiepską obecnie jakość odtwarzania niskich tonow. Można także umieścić kilka połączonych głośników wykonanych w technologii RotoSub w miejscu klasycznego głośnika niskotonowego w obudowie czy subwooferze. Osoby, które widziały (a raczej słyszały) demonstrację nowych głośników na targach CeBIT z uznaniem wypowiadają się o jakości odtwarzanego przez nie dźwięku. Na razie jednak nie wiadomo kiedy ta technologia znajdzie się w masowej produkcji.

Reklama

Zainteresowani nową technologią znajdą jej dokładny opis (po angielsku) na stronie producenta: http://www.swedish-ip.com/RotoSub/

Dowiedz się więcej na temat: głośniki | technologia | cebit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy