Cubieboard - miniaturowy komputer za 49 dol.

Platform komputerowych jest naprawdę wiele, więc kolejny gracz na rynku ma szanse przejść niezauważony. Zasada ta nie będzie dotyczyć Cubieboard, ponieważ to małe urządzenie jest wyjątkowo wydajne i tanie.

Cena wydaje się najważniejszym parametrem tego typu urządzeń - 49 dol. Przy czym nie powinien odwracać uwagi od rzeczy moim zdaniem ważniejszej - wydajności. Na niewielkiej płytce znajduje się procesor Allwinner A10 Cortex-A8 o taktowaniu 1 GHz, grafika Mali-400 GPU i 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Dane zapisuje się na wbudowanym flashu o pojemności 4 GB. Wisienką na malutkim torcie są porty: 1080p HDMI, Ethernet, port na karty MMC, wejście SATA, dwa gniazda USB, czujnik IR i 96-pinowe złącze rozszerzeń.

Specyfikacja na oficjalnej stronie urządzenia zawiera pozycję USB On-The-Go, ale zdjęcia tego nie potwierdzają. Być może dane dotyczą nowszego prototypu. Cubieboard da się powieść kilku wersjom Linuksa i Androida, co znacznie zwiększa uniwersalność komputerka. Pierwsze egzemplarze trafią do wybranych deweloperów już w następnym tygodniu. Poniżej dokładna specyfikacja:

- 1G ARM cortex-A8, NEON, VFPv3, 512KB L2 cache,

- Mali400, OpenGL ES GPU,

- 1GB DDR3 @480MHz,

- HDMI 1080p,

- 100M Ethernet,

- 4GB Nand Flash,

- 2 USB, 1 MMC, 1 SATA, 1 IR,

Reklama

- 96-pinowy port rozszerzeń obejmujący i2c, spi, lcd, czujniki.

Mariusz Kamiński

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy