Czym powinien wyróżniać się dobry notebook biznesowy?

Obecnie praktycznie każda praca, w której zarządzamy firmą, zespołem czy zadaniami wymaga stałego dostępu do komputera. Służbowy notebook staje się mobilnym biurem, w którym przechowujemy wiele cennych i ważnych danych dotyczących naszej pracy. Chcąc mieć do nich dostęp poza biurem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na służbowy komputer i wybrać urządzenie nie tylko mobilne, ale także niezawodne, wytrzymałe i chroniące zgromadzone na nim dane przed dostępem osób trzecich. Jakie jeszcze cechy powinien mieć biznesowy komputer mobilny, z którego będzie korzystał manager, właściciel firmy czy pracownik korporacji, spędzający sporo czasu w podróżach?

Jak wybrać dobrego laptopa biznesowego?
Jak wybrać dobrego laptopa biznesowego?123RF/PICSEL

Granice pomiędzy kategoriami komputerów mobilnych coraz bardziej się zacierają. Nadal jednak w ofertach większości producentów możemy wyróżnić specjalne serie notebooków dedykowanych biznesowi (np. seria ASUSPRO P i ASUSPRO B w ofercie ASUSa). Notebooki biznesowe na tle standardowych laptopów wyróżniają się mobilnością oraz wzmocnioną konstrukcją i zastosowaniem specjalnych technologii, które chronią podzespoły oraz przechowywane na urządzeniu dane zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak przed dostępem nieuprawnionych osób. Zwiększona odporność na uszkodzenia jest szczególnie ważna w przypadku osób, które sporo czasu spędzają w podróżach służbowych i korzystają z komputera poza biurem, gdzie znacznie łatwiej o przypadkowy upadek urządzenia, który może spowodować uszkodzenie mechaniczne.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią wydajność biznesowego notebooka. Wydany procesor trzeciej generacji Intel Core i5 lub i7 zapewni wystarczającą moc do sprawnego działania wielu aplikacji równocześnie. Powinniśmy zadbać, aby notebook posiadał przynajmniej 4GB, a najlepiej 8 GB pamięci RAM. Doskonałym rozwiązaniem jest szybki dysk SSD, na którym zainstalowany jest system operacyjny, co znacznie przyśpieszy pracę notebooka. Szybki dysk SSD możemy uzupełnić pojemnym dyskiem HDD, który powinien wystarczyć do przechowywania dużych ilości danych.

- Notebook biznesowy to komputer, który będziemy bardzo często ze sobą nosić. Z uwagi na to powinniśmy wybrać urządzenie lekkie, ale wytrzymałe - znajdziemy urządzenia z jednolitą, metaliczną obudową, dodatkowo wzmocnioną włóknami węglowymi. Solidną konstrukcję doskonale uzupełnią zabezpieczenia przeciwwstrząsowe chroniące przed utratą danych, takie jak pochłaniacze wstrząsów czy czujnik ruchu zabezpieczający dysk w razie zbliżającego się upadku. Przydatnym dodatkiem będzie też odporna na zalania klawiatura. Dobrze, jeśli notebook, na którym przechowujemy cenne dane służbowe będzie posiadał czytnik linii papilarnych, system Anti-Theft, blokujący dostęp do danych w wypadku kradzieży lub zaginięcia urządzenia lub oprogramowanie pozwalające na zdalne śledzenie urządzenia w wypadku zaginięcia - powiedział Sławomir Stanik, Country Manager ASUS Polska.

Wybierając notebooka należy zachować balans pomiędzy mobilnością a rozmiarem urządzenia - znacznie wygodniej niż na 11-calowym ekranie będzie nam się pracować na 14- lub 15-calowej matrycy. Dobrym wyborem będzie również matowy ekran, który będzie odbijał znacznie mniej światła, zmniejszając zmęczenie oczu. Przydatny będzie powiększony touchpad i wygodna klawiatura wyspowa.

Doskonałym przykładem biznesowego notebooka jest ASUS BU400. Komputer posiada elementy zwiększające wytrzymałość, m.in. konstrukcję wzmocnioną włóknami węglowymi czy specjalne zabezpieczenia przeciwwstrząsowe, chroniące dane na dyskach twardych przed uszkodzeniem. Wydajność urządzenia gwarantują procesory trzeciej generacji Intel Core oraz 4 GB lub 8 GB pamięci DDR3 1600MHz SDRAM. BU400 posiada 14-calową, matową matrycę HD, która pozwala na komfortową pracę w każdych warunkach. W zależności od modelu BU400 wyposażono w 500 GB dysk HDD lub szybki dysk SSD o pojemności 128 lub 256 GB. Pomimo kompaktowych gabarytów i niewielkiej wagi (1,64 kg) model BU400 posiada kompletny zestaw portów, m.in. 3 porty USB 3.0.

- Zwiększenie udziału notebooków ASUSa w segmencie biznesowym jest jednym z naszych najważniejszych celów na 2014 rok. Uważam, że nasze urządzenia są w stanie przekonać sporą grupę użytkowników biznesowych i ugruntować swoją pozycję na polskim rynku. Staramy się zwiększyć dostępność urządzeń z serii ASUSPRO na polskim rynku - w styczniu tego roku podpisaliśmy umowę dystrybucyjną z S4E S.A., dystrybutorem rozwiązań IT notowanym na NewConnect, w ramach której w ofercie pojawią się nie tylko notebooki ASUSPRO, ale także desktopy biznesowe, monitory oraz urządzenia All-in-One - dodał Sławomir Stanik.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas