Darmowe karaoke w Twoim domu

Śpiewać każdy może, tak jakby... Po co jednak iść do klubu, aby pokrzyczeć do mikrofonu, kiedy można to zrobić w domu za darmo. W znacznie lepszej wersji.

Śpiewaj niczym Atomic Kitten. Bardzo możliwe, że będziesz znacznie lepszy...
Śpiewaj niczym Atomic Kitten. Bardzo możliwe, że będziesz znacznie lepszy...AFP

Z domowymi programami umożliwiającymi zabawę w karaoke jest tak jak ze śpiewaniem - są lepsze i gorsze. Jednak nie należy się poddawać i trzeba znaleźć najbardziej odpowiadający nam player. A potem jedynie zaprosić znajomych i... zacząć zabawę.

Szansa na sukces

Odtwarzacze karaoke nie zajmują wiele, zazwyczaj są to 2, 3 megabajty. Jednak nie na "wagę" pliku należy zwrócić uwagę - znacznie bardziej interesujące są formaty, jakie obsługiwane są przez "maszynę", która pomoże nam w zostaniu gwiazdą estrady.

Od lat w świecie karaoke królował format MIDI - ta mało zajmująca opcja miała swoje złote czasy, kiedy moda na karaoke dopiero się rozpoczynała, a mało kto słyszał o tego typu urządzeniach.

Dzisiaj MIDI z przygotowanymi piosenkami są do znalezienia "wszędzie", ale zupełnie nie pasują one do multimedialnych czasów. Jakość dźwięku jest porównywalna do rosyjskiej wersji Tetrisa, którą można kupić na bazarze. Dodatkowo, jedyne co ujrzymy na ekranie monitora to tekst i jednokolorowe tło. Co prawda, kiedy impreza już się rozkręci, nie będzie to miało większego znaczenia, ale lepiej zainwestować w coś lepszego.

Tutaj z pomocą przychodzi format MP3. Do playera można wrzucić dowolną "empetrójkę", ale niestety napisów, tak koniecznych do śpiewania, nie ujrzymy. Do posiadanej przez nas kolekcji MP3 można ściągnąć natomiast przygotowane przez internautów teksty (np. plik LRC, czyli tzw lyrics file). Innym rozwiązaniem jest po prostu odszukanie plików MP3, które "firmowo" posiadają teksty piosenek. Istnieją jeszcze inne formaty, jednak poza MP3 i MIDI liczy się jedynie popularny CDGAudio, czyli zrippowane (skonwertowane z płyty CD) utwory plus tekst. Pozostałe formaty to: KAR, WAV, WMA, AC3, OGG, MPA, MP2, AU, AIF, SND. Każdy program obsługuje mikron, chociaż nie ma przeszkody, aby kilka osób śpiewało razem "do monitora" - w końcu chodzi o zabawę.

Pełne multimedia

INTERIA.PL

Jednak dostępność plików MP3 w wersji "z tekstem" nie jest taka łatwa. Owszem, znajdziemy je bez problemu, ale zazwyczaj trzeba za nie płacić. Nie są to duże sumy, ale nie każdy będzie chciał wydać kilka/kilkanaście złotych na takie przedsięwzięcie. Natomiast same playery są darmowe. Co polecamy?

Każdy ma własne typy, można spróbować program Lyrics4You, Easy, MP3 Karaoke Player 1.3 albo Karaoke Player 3.1. Między innymi ten ostatni umożliwia także odtwarzanie plików: CD, MPEG, AVI, WMV, ASF, OGM, DIVX, DAT, SVCD. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ dzięki takim funkcjom można w tle puścić także wideoklip, albo nawet podłączyć internetową kamerę, w ten sposób stając się gwiazdą MTV (albo innego ulubionego kanału muzycznego).

Doświadczeni fani karaoke wiedzą jednak, że cała zabawa z formatami plików, wideo i tekstami może sprawiać problemy. Na rynku brakuje jakiegoś konkretnego standardu. Tę niszę dostrzegła firma, która wydała na rynek KaraFun (najnowsza wersja: KaraFun 1.10a). KaraFun, oprócz obsługi standardowych formatów, korzysta także z własnej kompresji KFN i KFP - są to formaty muzyczne dobrej jakości, które oprócz muzyki i tekstu zawierają także specjalnie przygotowaną grafikę. KaraFun można pobrać ze strony Karafun.com, znajdziemy tam także darmowe pliki KFN. Niestety, za część piosenek trzeba zapłacić. Na próżno także szukać polskich utworów.

Oprócz komputera drugim rozwiązaniem dla spragnionych estrady jest gra SingStar (dostępna jedynie na PlayStation 2). Każda z części tej pozycji zawiera 30 utworów (za wyjątkiem jednej, która ma jedynie 20 tracków). Różnica między SingStarem a klasycznym karaoke polega na tym, że konsola "ocenia" nasz śpiew (na bazie tonacji i wysokości dźwięku), dzięki czemu możemy się dowiedzieć, kto wygrał, bez komentarzy w stylu Wojewódzkiego. Dodatkowo, w zestawie sprzedawane są aż dwa, naprawdę dobre, mikrofony. Tylko jedna część SingStara (SingStar 80s) posiada polskie piosenki.

A po treningu pozostaje nam jedynie zapukać do drzwi "Idola" albo "Szansy na sukces". Powodzenia!

Łukasz Kujawa

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas