Dobre wyniki Red Hata

Red Hat, największy na świecie producent oprogramowania dla systemu Linux, może pochwalić się dobrymi wynikami. Przychód firmy zwiększył się w pierwszym kwartale o 32 proc., a dochód netto wzrósł o 7 proc., do 17,3 miliona dolarów.

Wyniki Red Hata były więc takie, jakich oczekiwali analitycy. Firma zarobiła 18 centów na akcję (w 2007 roku było to 16 centów), co jest zgodne ze średnią prognozą specjalistów. Przychody były nieco wyższe, niż oczekiwano. Eksperci szacowali przychodów na poziomi 153,1 miliona dolarów, tymczasem wyniosły one 156,6 miliona USD.

Szef Red Hata, Jim Whitehurst, mówi, że wzrost można zauważyć zarówno w USA jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że szczególnie duże możliwości otwierają się w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych rynki są trudniejsze ze względu na silną konkurencję. Ponadto Whitehurst poinformował, że analitycy przewidują, iż w drugim kwartale bieżącego roku przychody firmy wzrosną do 162-164 milionów dolarów.

Reklama

Najbardziej lukratywnym przedsięwzięciem Red Hata jest produkcja systemów operacyjnych. Firma zarabia nie na ich sprzedaży, ale na opłatach wnoszonych przez użytkowników za wsparcie techniczne, poprawki itp. Jej główni konkurenci - Microsoft, HP i IBM - pobierają natomiast opłaty za sam produkt, a wsparcie wliczone jest w jego cenę.

Whitehurst uważa, że rynkowy model Red Hata świetnie zdaje egzamin, szczególnie podczas kryzysu, gdy klienci szukają możliwości obniżenia kosztów. Wówczas perspektywa korzystania z darmowego oprogramowania jest bardziej kusząca.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: firmy | analitycy | dobre wyniki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy