Druga fala ultrabooków - CES 2012

Intel zaprezentował rozwinięcie wizji nowej ery w świecie komputeryzacji, zapoczątkowanej przez wprowadzenie do sprzedaży pierwszych urządzeń Ultrabook.

Mooly Eden i nowe ultrabooki Intela
Mooly Eden i nowe ultrabooki Intelamateriały prasowe

Ultrabooki - skąd przychodzą i dokąd zmierzają

Wizja Ultrabooków została przedstawiona przez firmę Intel 31 maja 2011 r. podczas targów Computex. Ultrabooki mają zapewniać bezkompromisowe, kompletne i w pełni satysfakcjonujące doznania podczas obsługi komputera mobilnego, a także oferować wyższy poziom bezpieczeństwa. Kierując się wynikami zakrojonych na szeroką skalę badań, Intel nakreślił, czym mają być Ultrabooki, zaczynając od pytania o to, czego ludzie najbardziej chcą od swoich komputerów.

W krótkim okresie kilku miesięcy od utworzenia tej kategorii już widać jej rosnącą dynamikę - pierwsza fala Ultrabooków trafiła na rynek w październiku zeszłego roku.

- Na 2012 zaplanowano premiery ponad 75 różnych modeli Ultrabooków, oferowanych z ekranami o różnych rozmiarach (w tym 14- i 15 cali).

- Druga fala Ultrabooków będzie napędzana nową, trzecią generacją procesorów z rodziny Intel Core. Pojawią się one już tej wiosny, a ich dostępność będzie się zwiększać w dalszej części roku.

- Podczas swojej prezentacji Eden pokazał kilka przykładów bezkompromisowej pracy z Ultrabookami, gdzie wykorzystano ich moc obliczeniową.

- Dla konsumentów, którzy pragną chronić swoje dane i informacje osobowe, bezpieczeństwo staje się coraz ważniejszą kwestią. Eden pokazał, jak będą mogli o nie zadbać użytkownicy Ultrabooków - zaprezentował wczesne wyniki strategicznej współpracy między firmami Intel i MasterCard. Informację o tej współpracy podano w zeszłym roku. Jej celem jest wprowadzenie dodatkowych opcji, dzięki którym proces zakupów online będzie bezpieczniejszy tak dla sprzedawców, jak i posiadaczy kart MasterCard korzystających z Ultrabooków.

- Branża musi pracować nad dalszymi innowacjami, ktore są niezbędne, aby wprowadzać do oferty eleganckie, piękne Ultrabooki o grubości, która nie przekracza 18 mm. Trzeba przeprojektować wyświetlacze, technologię baterii, pamięci masowe, płyty główne i chłodzenie, aby zmieścić je w płaskich obudowach. Intel ogłosił w zeszłym roku utworzenie funduszu z kapitałem 300 mln USD, którego celem jest wspomaganie prac nad podobnymi innowacjami i wprowadzanie ich na rynek w dużych ilościach, w cenach dopasowanych do masowego rynku.

Interakcja z komputerem to już nie tylko klawiatura i myszka

W miarę ewolucji Ultrabooków zmieniać się też będą sposoby ich obsługi, wzbogacone o interfejsy dotykowe. Intel przeprowadził niedawno badanie nt. aplikacji z interfejsem dotykowym, działających na Ultrabookach. Okazuje się, że w konstrukcjach typu clamshell, interfejs dotykowy, a także płynne przełączanie między aplikacjami dotykowymi a klawiaturą, było dla użytkowników atrakcyjne i naturalne.

Eden twierdzi, że wprowadzenie interfejsów dotykowych przyczyni się do dalszych innowacji w zakresie konstrukcji i kształtu przyszłych Ultrabooków, poczynając od modeli hybrydowych, poprzez modele typu clamshell, aż po style, których jeszcze nie wymyślono.

- Koncept, opracowany przez firmę Intel, zawiera przeźroczysty panel pod klawiaturą. Pełni on rolę touchpada, gdy urządzenie jest otwarte w trybie clamshell, ale zamienia się w ekran dotykowy, gdy komputer jest zamknięty. To pozwala na jego szybkie i wygodne użycie np. w podróży.

Intel pracuje także nad nową generacją mechanizmów do interakcji z komputerem: intuicyjnym i kompleksowym rozpoznawaniem krótkich gestów. Eden zaprezentował poczynione jak dotąd postępy na przykładzie gry w strzelanie z procy, która jest sterowana naturalnymi gestami użytkownika.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas