Dziecko przy komputerze. O czym powinni pamiętać rodzice?

Komputery stały się nieodzowną częścią naszego życia i wkraczają również w świat naszych dzieci. Maluchy korzystają z komputerów bardzo chętnie, warto jednak pamiętać o tym, że powinni nad tym czuwać rodzice, wskazując dzieciom nie tylko funkcje rozrywkowe, lecz także przydatne do ich prawidłowego rozwoju.

Odpowiednie wykorzystanie komputera podczas nauki i zabawy naszych dzieci nie jest trudnym zadaniem. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych zasadach:

Co za dużo to niezdrowo

Wszystko w nadmiarze może szkodzić, również zbyt długie przebywanie przed ekranem komputera. Dzieci do 10 lat nie powinny przekraczać czasu do 30 minut, nastolatkowie natomiast mogą pozwolić sobie na dłuższą pracę - do 90 minut dziennie. Najważniejsza dla maluchów jest kontrola rodzica, który może pokazać, w jaki sposób bawić się w edukacyjne gry przystosowane do wieku i da znać kiedy czas komputerowych zabaw się skończy. Dzieci, które bez opieki spędzają czas przed komputerem częściej czują się odizolowane i mogą mieć problemy z nauką.

Reklama

"Podczas dłuższego używania komputera warto co pół godziny robić przerwę, którą dobrze jest wykorzystać na zrobienie kilku przysiadów. Siedząc przed monitorem, plecy powinny być oparte o fotel, ich dolna część dosunięta do oparcia, głowa wysunięta lekko do góry" - zaleca Łukasz Hoffmann, Trener Acer Poland.

Dobry punkt widzenia

Podczas nauki przy komputerze bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu. Zgodnie z zasadami ergonomii urządzenia powinny być dostosowane do potrzeb fizycznych człowieka, dlatego monitor powinien znajdować się na linii wzroku lub nieco poniżej, tak aby patrząc na niego nie trzeba było podnosić lub schylać głowy. Jeśli korzystamy z notebooka - możemy zastosować do niego specjalną podstawkę do regulacji wysokości.

Podstawą efektywnej pracy jest również odpowiednie oświetlenie. Jeśli nasze dziecko korzysta z komputera wieczorem, warto, aby w pokoju dostępne było dodatkowe źródło światła oprócz monitora, np. lampka nocna. Bardzo ważna dla wzroku jest regulacja jasności monitora. Jasność powinno się ustawiać indywidualnie, w zależności od nasłonecznienia pomieszczenia, w którym przebywa nasze dziecko. W nocy powinniśmy ściemnić ekran, by wzrok naszego dziecka się nie męczył.

Szukanie informacji w internecie

Internet jest sferą, która może powodować zagrożenia wobec dzieci, ale proponuje także szereg rozwiązań, które im zapobiegają. Łatwo odnaleźć w sieci programy, które ograniczają maluchom dostęp do stron dla osób pełnoletnich. Rodzice powinni również zaglądać na strony internetowe, które dziecko przegląda, klikając w zakładkę "historia" danej przeglądarki. Jeżeli "historia" jest pusta oznacza to, że została przez dziecko wykasowana, wówczas warto z nim o tym porozmawiać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy