Dziś debata nad VAT-em

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała senacką propozycję wprowadzenia 22-procentowego VAT-u na usługi internetowe. Opowiedziała się za zwolnieniem szkół i placówek oświatowych oraz odbiorców indywidualnych z VAT-u na dostęp do internetu oraz za 22-procentowym podatkiem na usługi internetowe dla firm, ale z możliwością odliczeń. Cały czas trwają "naciski" na parlamentarzystów, aby przyjąć takie rozwiązanie, które nie spowoduje podniesienia VAT. Tylko wczoraj parlamentarzyści otrzymali ponad 17 tys. e-maili, których nadawcy nie zgadzają się z podwyżką VAT-u na internet. To efekt akcji RMF FM, "Super Expressu" i portalu INTERIA.PL.

article cover
RMF24

Stowarzyszenie Młodzi Demokraci w oświadczeniu przesłanym w środę PAP zaapelowało do posłów o odrzucenie poprawki Senatu wprowadzającej 22-proc. stawkę VAT na usługi internetowe.

"Przyjęcie propozycji SLD spowoduje, że usługi internetowe, i tak już w Polsce bardzo drogie, staną się w praktyce niedostępne dla większości młodych Polaków. Internet stanie się dobrem luksusowym, a Polska coraz bardziej oddalać się będzie nie tylko od informatycznych społeczeństw Europy zachodniej, ale także od państw naszego regionu" - napisał w oświadczeniu przewodniczący stowarzyszenia Jan Artymowski.

Wynik głosowania nad zwolnieniem z VAT usług dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych jest praktycznie przesądzony. Głosowanie przeciwko senackiej poprawce zapowiedziały m.in. kluby SLD, UP, PiS i PO.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas