Fotografia cyfrowa bez tajemnic [11]
<b>słowniczek terminów związanych z fotografią cyfrową</b><br> <b>C</b><br> CCD (Charged-Coupled Device). Półprzewodnikowy element światłoczuły, który padające nań światło, stosownie do jego jasności, zamienia na ładunki elektryczne. Jako chip (matryca) lub sensor liniowy stosowany w cyfrowych aparatach fotograficznych (także np. w skanerach).
Celownik
urządzenie optyczne lub mechaniczne zintegrowane z aparatem fotograficznym, służące do wyboru odpowiedniego wycinka do sfotografowania. Celownik obrazu rzeczywistego celownik będący zazwyczaj układem optycznym, skonstruowanym podobnie do lunety, pokazujący obraz stale (bez przerwy).
Charger
(ładowarka) urządzenie służące do ładowania umieszczonych w nim akumulatorów.
CIE
(Commision Internationale de I?Eclairage). Międzynarodowa komisja normująca definicje kolorów. Ustalone przez nią normy są podstawą definiowania kolorów w standardach DTP. Chip ogólne określenie dla rozmaitych obwodów scalonych, których elementy składowe (np. tranzystory, diody, oporniki) naniesione są na płytkę z półprzewodnika - krzemu. Chromatyczna aberracja błąd tworzenia obrazu przez obiektyw, powstający w wyniku załamania przez soczewkę promieni światła pod różnym kątem, zależnie od długości jego fali, przez co nie trafiają one precyzyjnie w to samo miejsce płaszczyzny obrazowej. Wynikiem jest obraz posiadający nieostrości połączone z barwnymi konturami.
CISC
(Complex Instruction Set Computer). Typ procesora zdolny, bez dodatkowego oprogramowania, do rozpoznawania i wykonywania obszernych, kompleksowych instrukcji.
CMOS
(Complementary Metal Oxide Semiconductor). Rodzaj przetwornika obrazu, w którym, w przeciwieństwie do CCD, piksele są pojedynczo odczytywane.
CMYK
(Cyan, Magenta, Yellow i blacK (Key)) - (niebiesko-zielony, purpura, żółty i czarny) - barwy stosowane w druku barwnym, podstawowe w subtraktywnym mieszaniu kolorów.
Compact Flash
(kompaktowa karta pamięci) opracowany w 1994 roku przez firmę SanDisk wymienny nośnik danych wielokrotnego zapisu. W przeciwieństwie do kart pamięci xD-Picture, czy SmartMedia, kontroler wbudowany jest w samą kartę. Występuje w dwóch rodzajach: typ I, grubości 3,3 mm, oraz typ II ? 5 mm.
COM
(port) określa złącze szeregowe komputera, także stosowane jako przyłącze aparatów cyfrowych.
Cross-Button
specjalny element obsługi - przycisk. Poprzez zmianę punktu naciskania tego samego przycisku mogą być aktywowane różne funkcje lub menu.
Cyfrowy aparat fotograficzny
aparat fotograficzny, którego elementem światłoczułym jest, zazwyczaj, chip CCD. Uzyskane obrazy zapamiętywane są w postaci plików na nośnikach danych.
Czułość filmu
informacja o poziomie światłoczułości filmu. Podawana jest w wartością ISO. Dawniej w użyciu były skale czułości DIN (Deutsche Industrie Norm) oraz ASA (American Standard Associacion).
Czytnik kart
urządzenie do bezpośredniego dostępu komputera do danych zachowanych na kartach pamięci aparatu cyfrowego, poprzez port komunikacyjny komputera, np. USB. Czytniki pozwalają na odczyt i zapis danych.
(opracowano na podstawie materiałów firm: Nikon oraz Euro-Color - przedstawiciela firmy Olympus w Polsce)
Zobacz także: Kup aparat cyfrowy Wywołaj cyfrowe zdjęcia online