Fotografia cyfrowa bez tajemnic [6]
Na dzień dzisiejszy zasób rozmaitych nośników danych dla aparatów cyfrowych jest stosunkowo duży. Między nimi występują różnice w pojemności, gabarytach, czy nawet cenie, jednak mają wszystkie razem jedno zadanie - zapamiętać i przechować dane zdjęciowe, jakie powstały po przyjęciu obrazu przez CCD i przetworzeniu ich na postać cyfrową.
Pamięć wewnętrzna aparatu - w tym przypadku mowa jest o nośniku danych wbudowanym na stałe do aparatu. Rozwiązanie to jako pierwsze pojawiło się w aparatach cyfrowych, jednak główną niedogodnością był brak możliwości rozszerzenia pamięci. Obecnie jednak aparaty posiadają gniazda wymiennych kart pamięci. Mogą to być karty:
Karta PC (PC-Card, PCMCIACard):
Karta PC jest pamięcią wymienną wyposażoną w statyczne chipy RAM. Wyróżnia się dużymi pojemnościami, leżącymi już w gigabajtowym zakresie. Jednak gabaryty samej karty są powodem, dla którego znajduje ona niewielkie zastosowanie w aparatach cyfrowych posiadających coraz mniejszą wielkość. Karty PC ze złączem PCMCIA występują w trzech różnych typach I, II, III (różnica w grubości oraz zakresie pojemności).
Karta SmartMedia (SM-Card):
Karta SmartMedia, znana również jako SSFDC (Solid State Floppy Disc Card), jest pamięcią wymienną o niewielkich gabarytach, o pojemnościach w granicach do 128 MB. Dzięki szybkiemu transferowi danych, karta SM znajduje częste zastosowanie w cyfrowych aparatach fotograficznych. Karta ta, poprzez odpowiedni adapter, może zastąpić kartę PC. Do przenoszenia danych z karty SM do komputera stosowane są adaptery, np. PCCard lub Flash-Path, albo czytniki.
Karta CompactFlash (CF-Card): Karta pamięci CompactFlash (CF typ I i II) posiadająca pamięć Flash-RAM właściwie jest zmniejszoną wersją karty PC. Wyróżnia się kompaktową konstrukcją oraz posiadaniem zintegrowanego kontrolera, co pozwala na stosowanie jej w dowolnym aparacie cyfrowym obsługującym karty CF, a aparat akceptuje każdą zastosowaną pojemność karty. Pojemności kart CF sa z zakresu 8 MB - 4 GB. Do transferu danych do komputera można stosować adapter PC lub czytnik.
Micro Drive (IBM, obecnie Hitachi): W tym przypadku chodzi o miniaturowy twardy dysk o pojemności 1 GB. Gabaryty MD odpowiadają gabarytom grubszej karty CompactFlash typ II. Nie wszystkie aparaty posługujące się kartami CF posiadają gniazdo kart typ II, więc Micro Drive nie może być tak powszechnie stosowany. Z powodu swojego mechanicznego typu pracy, Micro Drive nie jest odporny na wstrząsy oraz ma dość wysoki pobór energii.
Karta xD-Picture: Nowy rodzaj nośnika danych charakteryzujący się wyjątkowo małymi gabarytami. Cechą szczególną jest bardzo szybka wymiana danych. Technologicznie możliwe jest uzyskanie pojemności na poziomie do 8 GB. Na razie dostępne są karty do 1 GB. Dzięki odpowiedniemu adapterowi, karta xD-Picture może zostać użyta w aparatach posiadających gniazdo kart pamięci CF typ II. Do transferu danych może być stosowany również czytnik.
Memory Stick: W tym przypadku chodzi o pamięć pracującą na zasadach kart CF - pamięć i kontroler są zintegrowane, zaledwie różny jest kształt i gabaryt karty. W obecnym czasie, tylko jeden producent używa tych kart w swoich aparatach cyfrowych. Pojemność osiąga poziom 256 MB. Pewna odmioana jest MemoryStickDuo lub Pro, ale i one są stosowane tylko w niektórych aparatach SONY.
Karta Multimedia (MultiMedia-Card, MMC): Karty MMC, z uwagi na swoje niewielkie gabaryty, znalazły zastosowanie w camcorderach, odtwarzaczach MP-3, palmtopach. W ostatnim czasie znalazły się również w rzędzie pamięci wymiennych dla aparatów fotograficznych. Pojemności dochodzą do 512 MB.
Karta Secure Digital (Secure Digital- Card, SD-Card): Karta SD posiada takie same gabaryty, jak karta MMC i może być z nią zamiennie stosowana. Różnicą jest to, że karta SD ma ochronę przed skasowaniem. Pojemności kształtują się na poziomie 8-512 MB.
(opracowano na podstawie materiałów firm: Nikon oraz Euro-Color - przedstawiciela firmy Olympus w Polsce)
Zobacz także: Kup aparat cyfrowy Wywołaj cyfrowe zdjęcia online