Google OS Could trafi do netbooków?

Największym rywalem Microsoftu niekoniecznie musi być Apple lub Linux. Google ma równie duże szanse. Możliwe nawet, że największe. Jeśli firma faktycznie pracuje nad systemem, prawdopodobnie przygotuje najpierw edycję dostosowaną do netbooków.

Ostatnio w sieci coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że Google pracuje nad własnym systemem operacyjnym - odpowiednią edycją Androida na potrzeby netbooków. Jeśli rzeczywiście doczekamy się takiego OS-u, będzie to niemały zgryz dla Microsoftu.

Zaczęło się od tego, że firma analityczna Net Applications poinformowała, iż wielu pracowników Google pracuje na komputerach wykorzystujących system operacyjny, który nie jest identyfikowany przez jej oprogramowanie do pomiarów ruchu w sieci. Chcąc opracować procentowe udziały systemów, Net Applications musiała dodać kategorię "inne", jak również opublikować informację o tajemnicy Google.

Reklama

Ponieważ Net Applications rozpoznaje właściwie wszystkie dostępne systemy, rozpoczęły się plotki, że Google pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Z kolei ze względu na to, że firma ma już system do telefonów, Android, doniesienia internetowe skupiały się przede wszystkim na oprogramowaniu dla komputerów, które opiera się na Androidzie.

Jeżeli Google rzeczywiście pracuje nad systemem, netbooki byłyby niezłym i logicznym celem. Wymagają lekkiego, niezbyt wymagającego środowiska pracy, a Android właśnie taki jest. Co więcej, netbooki to obecnie najszybciej rozwijający się segment rynku komputerów, więc modele z oprogramowaniem Google mogłyby szybko wpłynąć na zwiększenie udziałów korporacji w zakresie systemów operacyjnych. Dodatkowo netbooki, oczywiście, są używane głównie do surfowania w internecie i korzystania z usług online, a Google ma ich przecież tak dużo (np. GMail, Docs). Dzięki temu mini-laptopy mogłyby trafiać do klienta z dużym zestawem dobrych i darmowych aplikacji.

Niedawno pisaliśmy także, że udało się uruchomić Androida na netbooku Asusa. Nie byłoby więc wielkim zaskoczeniem, gdyby Google opracowało system do netbooków. Nie zdziwiłoby nas także, gdyby system Google pojawił się na rynku mniej więcej w momencie premiery Windows 7, albo trochę wcześniej.

CafePC.pl
Dowiedz się więcej na temat: firma | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy