HOLK - najlepszy polski superkomputer

HOLK, zainstalowany w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Politechnice Gdańskiej, przekroczył granicę rzeczywistej wydajności 1 biliona operacji na sekundę, uzyskując w pierwszych dniach stycznia 2006 roku wynik 1,117 Tflop/s (Teraflopa). Wynik ten oznacza, że komputer w ciągu jednej sekundy jest w stanie wykonać praktycznie ponad bilion operacji na liczbach z przecinkiem.

Jest to najlepszy wynik uzyskany dotąd w Polsce przez superkomputer przeznaczony do zastosowań naukowych.

Klaster komputerowy jest rodzajem superkomputera zbudowanego z mniejszych maszyn, tzw. węzłów, połączonych specjalnie wydzieloną siecią, pracujących razem, tak jakby to był jeden komputer.

Klaster o nazwie Holk nie jest nową instalacją - został oddany do użytku w 2003 roku w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na Politechnice Gdańskiej. Oparto go o 256 procesorów Intel Itanium 2 i systemie operacyjnym Linux, a jego sumaryczną, teoretyczną moc obliczeniową oszacowano na 1,3 biliona operacji na sekundę, jednak w konkretnych przypadkach nie uzyskuje się takiej wydajności.

Przyjmuje się natomiast, że dobre odzwierciedlenie rzeczywistej mocy obliczeniowej daje test HPL (High-Performance Linpack). Jest to program matematyczny rozwiązujący układ równań o bardzo dużej liczbie niewiadomych. Czas w jakim komputer jest w stanie wykonać to zadanie pokazuje jego moc obliczeniową. Wynik testu HPL służy klasyfikacji komputerów na liście najszybszych komputerów świata TOP500.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas