HP HDX18 - multimedialny potwór

Wiele notebooków reklamuje się jako w pełni multimedialne i gotowe do grania. Tylko nieliczne zasługują na taki opis. Czy HDX18 od HP zalicza się do tego grona?

HP HDX18 - notebook multimedialny w pełnym tego słowa znaczeniu
HP HDX18 - notebook multimedialny w pełnym tego słowa znaczeniumateriały prasowe

Koncepcja komputera przenośnego mającego pełnić rolę zastępstwa dla klasycznego peceta (desktop replacement) często jest nadużywana w celach marketingowych. To dobry sposób, aby sprzedać drogi i spory gabarytowo komputer. Są jednak notebooki, które zasługują na takie określenie. Już na początku opisu HDX18-1080 możemy zdradzić, że ten sprzęt zalicza się do tej elitarnej grupy.

Duże jest piękne

Pierwsze spojrzenie na HDX18 i od razu myślimy "Ale on duży!". Rzeczywiście, ekran o przekątnej 18,4" zobowiązuje - sprzęt musi mieć duże gabaryty, ale w zamian dostajemy godnego następcę wysłużonego peceta. Wymiary tej zabawki to 43,6 cm (szerokość) na 28,6 cm (głębokość) na 3,37 cm (wysokość minimalna)/4,37 cm (wysokość maksymalna). A waga? Tutaj przyszło zapłacić cenę za takie rozmiary - 4,06 kg! Dużo, ale i tak mniej niż stacjonarny pecet.

Obudowa HDX18 jest lśniąca, a kolorystyka odwzorowuje płynny tytan. Wzornictwo -jak zazwyczaj w przypadku HP - wyróżnia się na tle innych notebooków. zdobienie zostało wykonane w technologii HP Imprint 2, a obudowa wykonana metodą formowania, stosowaną np. przy produkcji wnętrz luksusowych samochodów.

W notebookach zastosowano takie rozwiązania jak niewidoczne kontrolki "magic chrome", które zapalają się i uaktywniają dopiero po włączeniu komputera. W zestawie znajdziemy także pilot HP Mobile ScrollSmart Remote Control (pasuje wzornictwem do notebooka - wygląda bardzo fajnie). Co ciekawe, sprzęt ma wbudowany tuner cyfrowy TV DVB-T, co oznacza, że będziemy mogli oglądać za jego pomocą naziemną telewizję cyfrową (inwestycja w przyszłość).

Zatem, podsumowując - wzornictwo i stylistyka HDX18 zaskakują bardziej niż pozytywnie, a rozmiary tego notebooka nie przeszkadzają.

O pilocie już wiemy. Co jeszcze może zaoferować HDX18? Nie zabrakło 4 portów USB 2.0, złącza HDMI, złącza eSata, portu VGA, złącza RJ45 do sieci Ethernet, dwóch wyjść słuchawkowych, wejścia na mikrofonowe, złącze IEEE 1394, port zdalnego sterowania na podczerwień i złącza kabla dokowania. Pamiętano także o wejściu na karty (Secure Digital, MultiMedia, Memory Stick, Memory Stick Pro i xD Picture) i modułów Wi-Fi (WiFi Link 5100)

Dostarczony do testów sprzęt miał napęd Blu-Ray ROM i SuperMulti DVD?R/RW z obsługą nośników dwuwarstwowych. Pełne multimedia.

Po włączeniu

materiały prasowe

HDX18 - jak przystało na multimedialnego notebooka - ma naprawdę dobrą matrycę. Mowa tutaj dwulampowym wyświetlaczu LVDS FHD z technologią BrightView Infinity. Obsługuje on rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, co oznacza, że dostajemy rozdzielczość Full HD - w sam raz do filmów na nośniku Blu-ray. Przekątna ekranu 16:9 tylko pomaga. Kąt efektywnego widzenia pozostaje na bardzo dobrym poziomie - szczególnie poziomy kąt efektywnego widzenia.

W notebooku znajdziemy oprogramowanie HP QuickPlay, który umożliwia dostęp do telewizji HD oraz zbiorów multimedialnych - zdjęć, filmów i plików muzycznych.

materiały prasowe

HP HDX18 ma na pokładzie kilka technologii, które mają zapewnić, że będzie to dobry notebook do gier. HP zdecydowało się zatem na technologię procesorową Intel Centrino 2 i karty graficzne NVIDIA GeForce 9600M GT. Do tego dochodzi 4GB pamięci RAM oraz dwa wbudowane dyski twarde, dające pojemność 500GB (2x250GB). Sprzęt sprzedawany jest z systemem operacyjnym Windows Vista Home Premium.

W praktyce?

W grze "Unreal Tournament 3" HDX18 przy rozdzielczości 1,280 na 800 gra osiągała prędkość 60 klatek na sekundę. Sprzęt ze stajni HP przeszedł także "test Crysis", czyli dał sobie radę z grą, która jeszcze rok temu stanowiła przeszkodę nie do przeskoczenia dla większości komputerów promowanych wtedy jako doskonałe urządzenia dla graczy - wydana przez EA gra chodziła płynnie nawet w wyższych ustawieniach. Dobre osiągnięcie.

Jak łatwo się domyślić, HDX18 radzi sobie bez problemów z materiałami przygotowanymi w High Definition, a także filmami nagranymi w formacie Blu-ray. Co ważne, napęd trzyma się całkiem nieźle, nie zużywając dużej ilości energii.

Skoro w temacie - bateria przy wykorzystaniu pełnych możliwości HDX18 wytrzyma około 2 godzin. Z jednej strony to niedużo - jednak musimy pamiętać, że bez stałego dopływu energii tak duży ekran i tak potężna karta graficzna nie wytrzymają długo. Ale przecież ten komputer ma zastąpić peceta.

Desktop replacement

Bez wątpienia HDX18 od HP można nazwać prawdziwym zastępstwem dla komputera osobistego - ten model posiada wszystko, co potrzebują gracze oraz fani multimediów. Za około 5 tys. zł możemy dostać prawdziwy lotniskowiec multimedialny. Jeśli potrzebujemy takiej jednostki - warto wejść na pokład HDX18.

INTERIA.PL

Za połączenie doskonałej obsługi multimediów, wzornictwo i osiągi HP HDX18 otrzymuje REKOMENDACJĘ serwisu NOWE TECHNOLOGIE

Plusy

- doskonały do multimediów

- świetnie wygląda

- zastępstwo dla peceta

Minusy

- Obudowa zostawia odciski palców

- Rozmiar i waga mogą niektórym nie odpowiadać

SPECYFIKACJA - stronę dalej

SPECYFIKACJA

- Technologia procesorowa Intel Centrino 2

- Intel Core 2 Duo P8600

- 4096 MB ;(2 x 2048 MB)

- 500 GB (2 x 250 GB)Dysk twardy SATA5400 obr/min

- Dwukanałowy, dwulampowy wyświetlacz LVDS FHD AG z technologią BrightView Infinity 18,4"

- NVIDIA GeForce 9600M GT

- Łącznie do 2302 MB dostępnej pamięci grafiki, w tym 512 MB pamięci wydzielonej

- Interfejs Firewire IEEE 1394

- Napęd Blu-Ray ROM Lightscribe + SuperMulti DVD?R/RW z obsługą nośników dwuwarstwowych

- Karta sieci bezprzewodowej Bluetooth

- Intel WiFi Link 5100

- Tuner TV DVB-Tz pilotem zdalnego sterowania, HP Mobile ScrollSmart Remote Control

- Kamera internetowa HP Pavilion WebCam ze zintegrowanym mikrofonem

- Zintegrowany czytnik mediów cyfrowych 5 w 1 obsługujący karty Secure Digital, MultiMedia, Memory Stick, Memory Stick Pro i xD Picture,

- Zintegrowany czytnik linii papilarnych,

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas